“Heshtja vret” e Mimoza Mustafai-Jonuzit edhe në duart e nxënësve të shkollës “Ismail Qemali”-Shkup

Iliria News Agency
Iliria News Agency

30 Janar, 2023

Nën patronazhin e drejtoreshës së Shkollës Fillore “Ismail Qemali” – Çair, Teuta Hoxha Imeri, sot para nxënësve të grupit letrar dhe arsimtarëve të gjuhës dhe letërsisë të kësaj vatre edukativo-arsimore u zhvillua një orë letrare, bashkëbisedim mes nxënësve me shkrimtaren Mimoza Mustafai- Jonuzi.

Me këtë rast shkrimtarja, nxënësve të pranishëm në këtë orë letrare u dhëroi edhe nga një kopje të librit të saj të fundit “Heshtja vret”.

Drejtoresha Teuta Hoxha Imeri me këtë rast theksoi rëndësinë e leximit të librit në ndërtimin e personalitetit të nxënësve.

“Shumë e rëndësishme është që nxënësit tonë të mbathen me dituri të përgjithshëm. Të lexuarit e sa më shumë librave janë një nga shtyllat për ta ndërtuar një personalitet të mirë profesional”, tha drejtoresha Hoxha-Imeri, dhe shtoi se një nga prioritetet e arsimtarëve të kësaj shkolle është që të kontribojnë në këtë misioion.

Shkrimtarja Mimoza Mustafai -Jonuzi tha se edhe pse në planë të parë ky takim ishte menduar që të promovohet libri “Heshtja vret”, ai u shndërrua përtej kësaj në një bashkëbisedim letrar dhe në një orë diskutimi mbi librin dhe kultivimin e të lexuaritr mes nxënësish.

“Në plan të parë për qëllimi kishim promovimin e romanit ‘Heshtja vret’, por takimi u shndërrua në një debat interaktiv mbi veprat e mija, por edhe të lexuarin e librave në kohën e sotshme. Një faleminderim i veçantë shkonë për drejtoreshën e kësaj shkolle e cila me ide inovative po e çon shkollën përpara”, tha autorja Mimoza Mustafai Jonuzi, pas takimit me nxënësit e Shkollës Fillore “Ismail Qemali” – Çair, Shkup.

“Heshtja vret” është romani i fundit i autores, ndërsa kohë më parë ka botuar edhe librin me prozë “Të të quaj, dashur, dhimbje apo jetë!”. Autorja është profesoresh e gjuhës dhe letërësisë shqipe, ndërsa një kohë ka punuar edhe si gazetare.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zjarr sllupçan

QMK: Janë shuar 18 zjarre në ambiente të hapura në Maqedoni

driton-nebiu

Nebiu nga ASH: Republika e Kosovës duhet të jetë prezentë në çdo forum ndërkombëtar! Zëri ynë do të jetë në funksion të Republikës së Kosovës kudo që ndodhemi!

IMG_5165

IQOS – alternativë për duhanpirësit e rritur, e zhvilluar në bazë të provave shkencore

escobar eskobar gabriel

Eskobar: Maqedonia e Veriut vazhdimisht po dëshmon se është një partner i shkëlqyer

mickoski

Mickoski: Po digjem nga dẽshira për zgjedhje, do ti fitojmë 61 deputetë

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Pa Ligj për konfiskim të pasurisë në procedurë civile, nuk mund të kemi luftë kundër korrupsionit dhe krimit

escobar-eskobar

Eskobar: I jemi mirënjohës Maqedonisë së Veriut për lidershipin rajonal dhe pro-evropian

arber ademi

Ademi: Lloga ka mbështetjen e BDI-së

ajri-i-ndotur

“Guardian”: Maqedonia dhe Serbia kanë ajrin më të ndotur në Evropë

INFO

NA NDIQ