Hetimet ndaj Memetit, prokuroria nuk jep detaje

Picture of INA
INA

29/06/2024

Prokuroria ende nuk ka ngritur akuzë ndaj dy të dyshuarve në hetimin kundër gjykatësit të supremes Naqe Georgiev dhe anëtarit të Këshillit të Prokurorëve Ixhet Memeti.

Në pyetjet e Alsat, organi i akuzës nuk përgjigjet se në çfarë faze ndodhet procedura e hetimit, ndonëse kanë kaluar 5 javë që kur Georgiev, u kap në flagrancë duke marrë ryshfet në vlerë prej 10.000 eurosh.
Paratë ia ka dhënë djali i ish kryetarit të Novo Sellës Boro Stojçev me qëllim që babait të tij, t’i lehtësohej pozita në procedurën penale për tregti me lëndë narkotike.

Në momentin kur është arrestuar Georgiev, Memeti nuk ka qenë prezent, por kallëzimi i krimit të organizuar thotë se ai ka zhvilluar biseda telefonike dhe video thirrje me Georgievin dhe djalin e Stojçevit për të garantuar në këtë mënyrë se autoriteti i tij do të hyjë në funksion për marrëveshjen me prokurorinë dhe shqiptimin e dënimit më të ulët se sa parashikonte gjykata.

Gjykatësi Naqe Georgiev vazhdon të jetë në Burgun e Shutkës pasi para një jave, Gjykata Penale ia ka vazhduar paraburgimin edhe për 30 ditë. Në fuqi mbeten edhe masat e kujdesit për të dyshuarin e dytë, Memeti./Alsat.mk

TË FUNDIT
2 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
2 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
2 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
3 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
3 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

ME TE LEXUARA

1 ditë
“BDI-ja po dështon edhe në opozitë” – Arben Taravari reagon për dy modelet që shqyrtohen nga ekspertët e BDI-së
6 orë
Mexhiti fton mërgimtarët në takim në Çarshinë e Shkupit
2 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
1 ditë
Osmani i reagon VLEN-it, i quan vasal, por nga VLEN i kundërpërgjigjen
6 orë
Nga 30 zjarre të hapura, 9 vatra janë ende aktive
1 ditë
Mickoski: Bullgaria s’ka energji për dialog!
6 orë
“Ujësjellës dhe Kanalizim”: Përdoreni ujin për pije, jo për t’i “flladitur” oborret e rrugët!
1 ditë
Mërgimtarët gjallërojnë Tetovën, por ankohen për çmime të larta: Më shtrenjtë se në Zvicër!
6 orë
Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!

LEXO MË SHUMË

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

tvsh-ime

Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

Kim Mehmeti

Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!

mickoski orban

Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!

INFO

NA NDIQ