Hill: Megjithëse s’do të ketë përparim në takime, në fund do ta kemi Asociacionin

INA
INA

17 Maj, 2023

Ambasadori i ShBA-së në Serbi, Christopher Hill, vazhdon së bëri deklarata lidhur me Kosovën.

Ai së fundi ka thënë se serbët që jetojnë në komunat veriore duhet ta kenë të zgjidhur çështjen e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

“Është çështje që së bashku evropianët dhe amerikanët janë duke u marrë me të, dhe megjithëse nuk do të ketë përparim në çdo takim, në fund do ta kemi Asociacionin”, ka thënë Hill për Kossev.

Hill ka përmendur edhe procesin zgjedhor në katër komunat veriore, ku ka shtuar se nuk pret të kenë ndikim në periudha afatgjata.

“Për mua është me rëndësi që të fokusohemi dhe ta tejkalojmë këtë dhe të bëhet Asociacioni”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1744

Bumçi akuza Ramës: Qëndrimet e tij dobësuan Kosovën, e izoloi me Ballkanin e Hapur

IMG_1737

Fushatë me fotomontazhe ndaj gazetarëve Buzhala, Kabashi dhe Hamidi, reagon AGK

IMG_1736

Guxo: Mbështesim qëndrimin e institucioneve të Kosovës, kryetarët e komunave duhet të punojnë nga zyrat!

Ramush-Haradinaj-5

Haradinaj: Kurti paraqet rrezik për vendin, të largohet menjëherë nga Qeveria

Kurti-Bruksel

Kurti: SHBA, partner kyç pavarësisht dallimeve në qasje

IMG_1732

Kryeministri Kurti sot duhet mbështetur më shumë se asnjëherë!

shkelzen-gashi

Gashi tregon kush po e mbështet Kosovën dhe “shpërthen” ashpër ndaj mediave: Qysh s’po ju vjen marre, bre?

Albin-Kurti-Erdogan

Erdogani bisedon me Kurtin e Vuçiqin: Turqia e gatshme të kontribuojë në dialog

osmani-kurti-makron-macron

Franca a po nxjerr “jashtë loje” Kurtin, Macron negocion takim Osmani-Vuçiç

INFO

NA NDIQ