Himni “makedoncite se borat…” çdo të hënë të këndohet në shkolla, propozon Mickoski/ Reagon Hoxha: Nxit urrejtje dhe ndasi

ina-online
ina-online

21/10/2023

Kreu i Partisë Demokratike Europiane, Arjanit Hoxha ka kundërshtuar idenë e kreut të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, që çdo të hënë në shkollat fillore të vendit nxënësit të këndojnë himnin kombëtar të Maqedonisë së Veriut, përcjell TV21.

Hoxha thotë se nxënësit duhet të mësojnë se si VMRO-DPMNE po e izolon shtetin dhe nxit urrejtje dhe ndasi.

Reagimi i plotë i Hoxhës:

Himni dhe simbolet shtetërore kanë vendin dhe kohën e vet se ku përdoren dhe nuk duhet të shërbejnë për t’i bërë karshillëk askujt.

Propozimi i kreut të VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski që të obligon fëmijët çdo të hënë të këndojnë himnin shtetëror pasqyron mendësinë nacionaliste të VMRO-DPMNE për të ushqyer fëmijët me nacionalizëm dhe me këtë të motivohet politika e tyre drejt izolim shoqëror dhe shtetëror.

Kam një propozim më kreativ se çka duhet të dëgjojnë fëmijët në këtë shtet dhe atë jo çdo të hënë por çdo ditë:

– të dëgjojnë se si VMRO-DPMNE shet nacionalizëm të rrejshëm ndërsa bën argatin e agjendave anti-evropiane!

– se si VMRO-DPMNE nxit urrejtje dhe ndasi!

-se si VMRO-DPMNE po bllokon të ardhmen evropiane të gjeneratave të reja!

-se si VMRO-DPMNE po izolon shtetin!

– se si VMRO-DPMNE ushtron pushtetin kundër kombit shqiptar në komunat që udhëheqin kuadrot e saj!

Me qasje të këtij lloji, shteti rrezikon shumë prandaj është i nevojshëm një bllok më i madh me orientim të qartë për të ardhmen evropiane të vendit.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_6922

Sela: Nuk mund të shesin opozitarizëm ata që 20 vite nuk u kujtuan për shqiptarët, dhe shkelin marrëveshjet

Mexhiti gashi kasami

Gashi, Kasami dhe Mexhiti bashkëbisedim me mërgimtarët në Zvicër

pendarovski-nato

Pendarovski: Maqedonia e Veriut është një vend i vogël me ambicie të mëdha klimatike

Dimitar Kovacevski

Kovaçevski: Me një sistem tatimor efikas dhe politika pozitive, sigurojmë stabilitet financiar të vendit

Arben Taravari

Taravari sqaron gjitha dilemat dhe akuzat, ASH është faktor, do të dij si të veprojë

arben taravari

Taravari: Bota është e polarizuar, mesazhet e Lavrov janë të pritshme

Screenshot_162

Skandal në Shkup! Një grua ua mundësoi dy burrave të kenë marrëdhënie seksuale me dy të mitura, më pas i xhiroi

Bilall Kasami

Kasami: Bujari e solli Llavrovin në Shkup që të flas kundër shqiptarëve dhe Kosovës

Zekiri muhamed

Zekiri duhet t’i kthejë mbi një milion euro

INFO

NA NDIQ