Hiqen barrierat e punësimeve në vendet e “Ballkanit të hapur

Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/02/2023

Me 62 vota “për”, asnjë “kundër” dhe “të përmbajtur”, Kuvendi i Maqedonisë së Veriut, sic njofton KlanM, ka ratifikuar ligjet e Ballkanit të Hapur. Me këtë hiqen lejet e punës dhe nis tregtia e lirë e punës për Maqedoninë e Veriut, Shqipërinë dhe Serbinë.

Ata që do të duan të punojnë në firma private në njërën nga këto vende, sic percjell KlanM, do t`u jepen numra të posaçëm identifikimi. Këtë numër qytetarët mund ta marrin përmes ueb-portalit për shërbime elektronike dhe praktikisht nuk do të kenë nevojë të nxjerrin leje pune, për të cilën, deri tani, pritjet shkonin deri në tre muaj.

Kjo masë duhet të funksiononte qysh në vjeshtën e kaluar, por implementimi u bllokua në Kuvend nga ana e opozitës.

Me 61 vota “për”, sic njofton KlanM, Kuvendi ratifikoi edhe Marrëveshjen me FRONTEX-in, i nënshkruar midis RMV-së dhe BE-së që në tetor të vitit të kaluar. Me ratifikimin e sotëm Marrëveshja me FRONTEX-in bëhet pjesë e rendit të brendshëm juridik të vendit.

Me hyrjen në fuqi të kësaj marrëveshjeje, sic percjell KlanM, mundësohet që me kërkesë të vendit tonë, të shpërndahen zyrtarë policor të FRONTEX-it në pikat kritike të kufirit, bashkë me policët nga RMV-ja.

Gjatë votimit të Ligjeve për Ballkanin e Hapur dhe Marrëveshjes me FRONTEX-in deputetët e VMRO-DPMNE-së nuk ishin në sallën e Kuvendit.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Edhe 4 ditë deri në përfundim të fushatës për zgjedhjet presidenciale, ja çfarë premtojnë e për çfarë akuzojnë kandidatët

FB_IMG_1713533454518

VLEN takon mërgatën shqiptare në Berlin dhe Cyrih

IMG_1268

Anketa e CRPC: VMRO-DPMNE në avantazh para LSDM-së, VLEN para Frontit Evropian, ja si janë me deputetë?

boki-649x430

Boki 13: Kam kërcënime nga politikanët aktualë nga pushteti! Zoran Zaev është gjithçka, vetëm jo njeri që e mbron ligjin

kurti mediat

Ushtrimet serbe në kufi, Kurti: Serbia paraqet kërcenim për Kosovën

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Anketa e CRPC: Davkova para Pendarovskit, Taravari dhe Osmani në një garë të ngushtë! (TABELA)

taravari kurti

Arben Taravari dhe Kryeministri Albin Kurti vizitojnë Zvicrën

stevo pendarovski

Pendarovski premton Veting për politikanët, gjyqtarët dhe prokurorët

republika serpska

Republika Sërpska miraton raport që e mohon genocidin në Srebrenicë

INFO

NA NDIQ