Histori e pabesueshme: gruaja që kaloi testin e saj të 961-të të patentës

Picture of INA
INA

01/05/2024

Cha Sa-soon nga Koreja e Jugut duhej të duronte e priste testin e 961-të për të marrë patentën e shoferit.

“Kjo pensioniste tani është duke vozitur pasi më në fund ka kaluar testin e saj me shkrim të shoferit,” raporton Asian Culture Unlocked në një video që u bë shpejt virale në YouTube.

Historia e saj e pabesueshme filloi më shumë se dhjetë vjet më parë, por së fundmi u rishfaq në Reddit dhe u bë e njohur.Kur ajo u nda përfundimisht në vitin 2010, ishte 69 vjeç. Ajo gjithashtu u bë e famshme në qarqet lokale, pasi frymëzoi shumë njerëz që po luftonin për të kaluar testin e shoferit. Sa-soon, tashmë në të 80-at, nuk e la asgjë ta ndalonte dhe me vendosmëri bëri testin me shkrim çdo ditë, pesë ditë në javë për tre vjet rresht. Ajo i kushtoi asaj miliona…

Megjithatë, ajo dështoi çdo herë, por ngulmoi në gjithçka dhe më në fund mori patentën e shoferit. Në fund, Sa-soon shpenzoi më shumë se 5 milion won (rreth 4000 euro) duke u përpjekur t’i kalonte këto teste. Mësoi të drejtonte makinën në Shkollën e Automjetit Jeonbunk dhe kur më në fund kaloi testet e saj, të gjithë mësuesit e saj të durueshëm festuan me të.

“Kur ajo më në fund mori patentën, ne të gjithë dolëm në festë dhe e përqafuam duke i dhënë lule”, tha Park Su-yeon, një instruktor në autoshkollë.

“Ndihej sikur të gjithëve na ishte hequr një peshë e madhe. Nuk patëm guxim t’i themi të ndalonte, sepse ajo vazhdonte të shfaqej”, shtoi ajo. Historia madje tërhoqi vëmendjen e Hyundai, i cili e shpërbleu Sa-soon me një makinë që kushtoi 16,800 dollarë. Ajo gjithashtu luajti në reklamën e tyre të njohur.

TË FUNDIT
15 orë
Microsoft Word më në fund ka zgjidhur një nga problemet më të bezdisshme
15 orë
Komisioni Europian po heton “Metën” në lidhje me mbrojtjen e fëmijëve në platforma
15 orë
TikTok merr vendimin për përdoruesit që promovojnë ilaçe për humbjen e peshës
15 orë
Ligji i parë global për Inteligjencën Artificiale – çfarë synon me këtë hap inovativ Bashkimi Evropian?
2 ditë
TikTok po teston postimin e videove një orëshe?

ME TE LEXUARA

2 ditë
TikTok po teston postimin e videove një orëshe?
15 orë
Ligji i parë global për Inteligjencën Artificiale – çfarë synon me këtë hap inovativ Bashkimi Evropian?
15 orë
TikTok merr vendimin për përdoruesit që promovojnë ilaçe për humbjen e peshës
15 orë
Komisioni Europian po heton “Metën” në lidhje me mbrojtjen e fëmijëve në platforma
15 orë
Microsoft Word më në fund ka zgjidhur një nga problemet më të bezdisshme

LEXO MË SHUMË

microsoft-rifreskon-surface-book-2-me-procesoret-e-gjenerates-se-8-te-intel_5ca25a80aaf48

Microsoft Word më në fund ka zgjidhur një nga problemet më të bezdisshme

meta-logo-1

Komisioni Europian po heton “Metën” në lidhje me mbrojtjen e fëmijëve në platforma

tik tok

TikTok merr vendimin për përdoruesit që promovojnë ilaçe për humbjen e peshës

Inteligjenca artificiale AI

Ligji i parë global për Inteligjencën Artificiale – çfarë synon me këtë hap inovativ Bashkimi Evropian?

tik tok

TikTok po teston postimin e videove një orëshe?

google maps

Google Maps zbulon përditësimin më të fundit

google

Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike

INFO

NA NDIQ