Holanda fiton ‘Eurovision 2019’

0

Ka përfunduar votimi në finalen e edicionit të 64 të Festivalit Evropian të Këngës qe kete vit u zhvilluan ne Tel Aviv.

Kete e vit fitues i Eurovisionit eshte kengetari Dankan nga Holandia me kengen Arkadia.

Per dallim nga vitet tjera, Maqedonia eshte ranguar larte ne top liste.

Në fund të votave të jurisë (që përbënin 50 për qind të votave të përgjithshme), renditja në tri vendet e para ishte: Suedia (239 pikë), Maqedonia e Veriut (237 pikë) dhe Holanda (231 pikë), ndërsa Shqipëria u rendit e 18-ta me 43 pikë.(INA)