Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër

Picture of ina-online
ina-online

12/06/2024

Në Spitalin e Përgjithshëm në Dibër dy persona të huaj të kafshuar nga gjarpri janë shpëtuar me serum kundër helmit të gjarprit.

Një person është sjellë nga fshatrat fqinjë të Shqipërisë, pasi klinikat atje nuk kishin serum. Nëse një serum i tillë nuk merret brenda një periudhe prej tre deri në katër orë, ndodh vdekja.

Drejtori i spitalit, Yetlumt Pasholi, thotë se spitali ynë është më afër se spitali rajonal në Peshkop, kështu që ndihma e nevojshme ofrohet më shpejt dhe në kohë.

Një shtetas holandez derisa këtyre ditëve ishte për pushime në Ohër është kafshuar nga një gjarpër.

Ai në gjendje të rënduar shëndetësore është sjellë me urgjencë në Spitalin e Ohrit, por fatkeqësisht autoritetet e spitalit kanë theksuar se nuk kanë ilaç serum.

Kjo situatë ka bërë që të kërkohet ndihmë në spitalet tjera dhe spitali i Dibrës ka qenë adresa shpëtimtare, përcjell INA.

“Për rastin na telefonuan kolegët e spitalit të përgjithshëm nga Ohri të cilët nuk kishin serum në dispozicion dhe ne menjëherë dolëm në ndihmë. Koha ishte në pikëpyetje dhe nuk na lejoi ta çonim serumin në Ohër, për këtë shkak pacientin e sollën me autoambulancë nga spitali i Ohrit, morën antiviperin dhe u kthyen sërish në Ohër”, ka deklaruar drejtori i spitalit të Dibrës, Jetlum Pasholli.

Duke marrë parasysh periudhën e shfaqjes së gjarpërinjve, Pasholli thotë se ata kanë marrë me kohë serumin e nevojshëm.

Një rast tjetër shpëtimi ka ndodhë edhe me një shtetas të Shqipërisë, që nga Peshkopia është sjellë për trajtim në Spitalin e Dibrës.(INA)

TË FUNDIT
9 minuta
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
17 minuta
Bastisje në Strumicë, ndalohet një person
19 minuta
LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët
20 minuta
Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut
24 minuta
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

ME TE LEXUARA

11 orë
Arrestimi i veteranit të UÇK’së, Ambasadori Qehaja: S’ka rrezik për dorëzimin e Blerim Ramadanit në Serbi
1 ditë
Paralajmëroi burgosjen e Vuçiqit nëse hyn në Kosovë pa leje, deklarohet Sveçla
21 orë
A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?
3 orë
Bugajski: Agjencia e Sigurisë në Mal të Zi e mbushur plot me agjentë rusë dhe serbë
1 ditë
Zbardhet rasti i tentim vrasjes së kryetarit të Haraçinës, kallëzim penal ndaj një personi

LEXO MË SHUMË

Kurti

Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut

policia

Bastisje në Strumicë, ndalohet një person

LSDM

LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët

maqedoni-bullgari-780x439-1

Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut

Fatmir-Bytyqi

A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

mexhiti mickoski

Mexhiti dhe Mickoski në Samitin e Komunitetit Politik Evropian (EPC Summit) në Londër

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

vlora hyseni

SHISH: Luftuam spiunazhin serb dhe rus në Shqipëri

policia serbe vrasje serbi

Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë

INFO

NA NDIQ