Holstein: Maqedonia e Veriut ka kohë që është gati për fillimin e negociatave me BE-në

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/02/2022

Maqedonia ka kohë që është gati për fillimin e negociatave, por edhe për anëtarësim në BE. E shoh pozitivisht që një përqindje e lartë e qytetarëve nuk shohin të ardhme tjetër përveç të ardhmes brenda BE-së, tha sot ambasadorja gjermane në vend Anke Holstein para prezantimit të rezultateve të “Analizës së opinionit publik për procesin e anëtarësimit të Maqedonisë në Bashkimi Evropian (2014 – 2021)”.

Holnstein sqaroi se ka një vazhdimësi të madhe sa i përket zgjerimit dhe se Bashkimi Evropian i përmbahet asaj që tha në mars të 2020-ës, gjegjësisht fillimit të negociatave për anëtarësim me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, rrugët e të cilave, tha ajo, janë të hapura.

Sa i përket qeverisë së re gjermane, shtoi Holstein, ajo ka për herë të parë një paragraf të veçantë për Ballkanin Perëndimor dhe përmend anëtarësimin në kapitullin e parë në lidhje me negociatat e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë.

TË FUNDIT
2 orë
Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë
2 orë
Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku
3 orë
Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim
3 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
5 orë
Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

ME TE LEXUARA

8 orë
Tetovë, në fund të muajit nis vendosja e semaforëve në bulevardin “Bllagoja Toska”
17 orë
Mumiet e fshatit Likovë, rasti i rrallë në vendin tonë dhe më gjerë
10 orë
Thaçit dhe Veselit u vazhdohet paraburgimi
8 orë
Spasovski ja çfarë thotë për Qeverinë e re VMRO-VLEN-ZNAM
17 orë
Milloshoski: LSDM dhe BDI kanë lënë një buxhet me një nivel shumë të ulët
10 orë
Dorëzohet në Kuvend përbërja e re e Qeverisë, pritet caktimi i seancës

LEXO MË SHUMË

IMG_3310

Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë

Screenshot_2024-06-19-00-12-33-792_com.facebook.katana-edit

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

Arben Taravari

Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim

Mickoski

‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

MVR-polici-a-1-750x430-1-1

Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

IMG_3305

Nga shtatori shtrenjtime ekstreme të çmimeve të shërbimeve noteriale

dacic

Daçiq bën thirrje për anulimin e festivalit “Mirëdita, dobar dan” në Beograd

Oliver spasovski

Spasovski ja çfarë thotë për Qeverinë e re VMRO-VLEN-ZNAM

tetova

Tetovë, në fund të muajit nis vendosja e semaforëve në bulevardin “Bllagoja Toska”

INFO

NA NDIQ