Hotelierët nga Maqedonia të gatshëm të kujdesen për refugjatët nga Ukraina

Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/03/2022

Shoqata e Hotelierëve përmes një letre drejtuar Qeverisë informon se hotelet në Ohër dhe Strugë, janë të gatshme të japin 30% të objekteve të tyre, për pritjen e refugjatëve nga Ukraina, shkruan Alsat.

Ata presin që këto ditë të saktësohen detajet. Në letrën deri te e cila erdhi Alsat thuhet se hotelierët ofrojnë kushte të favorshme për përkujdesje.

“Që do të thotë nga rreth 5000 dhoma hoteli, 30% e tyre, pra 1500 dhoma ose 2000-3000 turistë, ose refugjatë nga Ukraina. Presim të kontaktohemi sot ose nesër për të diskutuar gjëra të detajuara, si duhet pritur, çfarë duhet të ketë për ta, lloji i ushqimit”, tha Kërste Blazheski-Kryetar i HOTAM.

Ata janë të gatshëm të ofrojnë çmimet më të ulëta të mundshme.

“Dhe për të shkuar pothuajse pa asnjë fitim nga të gjitha këto, për t’u përdorur vetëm për ndihmë për këtë punë”, u shpreh Kërste Blazheski-Kryetar i HOTAM.

E gatshme të ndihmojë është edhe komuna e Ohrit.

“Nëse na kërkohet si shtet, nuk mund ta them, por nëse na kërkohet si qytet, sigurisht që jemi në dispozicion”, deklaroi Kiril Pecakov-Kryetar i Ohrit.

HOTAM po mendon refugjatëve që mund të vijnë t’u ofrojë vend pune në ambientet e tyre. Nëse dihet numri i madh i kapaciteteve private akomoduese, vetëm në Ohër dhe Strugë mund të akomodohen deri në 10.000 njerëz./Alsat

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1059

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

IMG_1058

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

bujar osmani

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Osmani: Dje paralajmërova, t’i themi stop fushatës së zezë dhe luftës hibride

IMG_1055

Mexhiti në Kumanovë: Na duhen njerëz që punojnë, e jo që flasin dhe zhvasin

IMG_1054

Taravari: Fitorja jonë vjen për shkak të bashkimit, nuk ka alternativë tjetër përveç ndryshimit

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

INFO

NA NDIQ