Hoti shpërndan lajmin e mediumit amerikan: Kurti e Osmani u pajtuan për autonomi, nëse s’është e vërtetë, ta demantojnë

Picture of INA
INA

05/11/2023

Ish-kryeministri Avdullah Hoti ka shpërndarë një tekst të mediumit amerikan, Fox News ku thuhet se presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen gjatë vizitës së fundit në Kosovë dhe Serbi kërkoi njohjen ‘de facto’ dhe autonomi për serbët.

“Ja për çfarë janë pajtuar Kurti-Osmani në fillim të këtij viti”, shkruan Hoti në Facebook, duke kërkuar reagim nga kryeministri dhe presidentja nëse kjo s’është e vërtetë.

Nëse nuk është e vërtetë kjo që ka thënë znj. Ursula von der Leyen, Kryeministri dhe Presidentja duhet ta demantojnë menjëherë”, shkroi Hoti.

“Është obligim i juaj, dilni dhe sqaroni qytetarët”, shtoi ai.

Postimit, Hoti ia bashkangjiti linkun e lajmit të plotë dhe ndau pjesën ku Von der Leyen raportohet të ketë përmendur autonominë për serbët.

“Bashkangjitur gjeni lajmin e plotë nga Fox News: “Von der Leyen tha se Serbia duhet ta njohë de fakto Kosovën si një vend të pavarur dhe Kosova duhet të lejojë autonomi për serbët etnikë në veri të Kosovës, ku ata përbëjnë shumicën. Kjo do të përmbushte në mënyrë efektive angazhimet e mëparshme të Serbisë dhe Kosovës të negociuara në fillim të këtij viti, por ka pak shenja që secila palë në të vërtetë synon të vazhdojë më tutje””, shkroi Hoti.

TË FUNDIT
15 orë
DASH: Rusia po kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnike në Kosovë dhe rajon
15 orë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
2 ditë
Sondazh befasues për AAK-në dhe Nismën – por vjen një parashikim i keq për Haradinajn e Limajn – ja maksimumi i votave që mund të marrin!
2 ditë
Ja sa banorë ka Kosova, shpallen rezultatet paraprake nga ASK (VIDEO)
3 ditë
Qytetari e gjen çantën me mbi 7 mijë euro, e dorëzon në polici

ME TE LEXUARA

15 orë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
15 orë
DASH: Rusia po kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnike në Kosovë dhe rajon

LEXO MË SHUMË

DASH Uashington Departamenti

DASH: Rusia po kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnike në Kosovë dhe rajon

milo gjukanoviq gjukanovic

Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij

Ramush haradinaj fatmir Limaj

Sondazh befasues për AAK-në dhe Nismën – por vjen një parashikim i keq për Haradinajn e Limajn – ja maksimumi i votave që mund të marrin!

sheshi prishtines

Ja sa banorë ka Kosova, shpallen rezultatet paraprake nga ASK (VIDEO)

euro

Qytetari e gjen çantën me mbi 7 mijë euro, e dorëzon në polici

Pjeter-Shala-850x472-1

Më 16 korrik shpallet aktgjykimi ndaj Pjetër Shalës

vjosa osmani okb un

Osmani: Kërkojmë garanci ndërkombëtare për Asociacionin

kurti mediat

Kurti: Masakra e Srebrenicës ishte paralajmërim i gjenocidit në Kosovë

ujmani

“A more Albin, çka po na bën”, Tomë Gashi publikon pamjet e bujshme të Liqenit të Ujmanit – çka po ndodhë pas 25 vitesh liri?

INFO

NA NDIQ