Hovenier: Asociacioni do bëhet, brenda Kushtetutës

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/03/2023

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeff Hovenier, në një intervistë për TV Dukagjini, ka folur rreth zhvillimeve të fundit që karakterizuan ditët e fundit, përfshirë procesin e dialogut Kosovë-Serbi të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian dhe problemin me Asociacionin e Komunave me shumicë serbe (AKSHS).

Ai shprehu sërish mendimin e SHBA-ve se progresi drejt themelimit të AKSHS-së mbetet kritik për ndërtimin e së ardhmes së Kosovës si një vend sovran, multietnik dhe i pavarur e i integruar plotësisht në strukturat euroatlantike dhe evropiane, teksa kujtoi se është obligim ndërkombëtar i Kosovës me Marrëveshjen e Brukselit (2013).

Hovenier theksoi se SHBA-të e shohin si mjet të rëndësishëm AKSHS-së për të siguruar mbrojtjen e të drejtave të serbëve, por të jetë në përputhje me Kushtetutën e Kosovës dhe me vendimin e Gjykatës Kushtetuese.

Ai foli edhe për frikën jo për atë që sot paraqet legalisht ky mekanizëm, por për faktin se çfarë ai mund të paraqesë nesër, gjatë implementimit praktik, duke siguruar se në asnjë mënyrë nuk do të jetë nivel i tretë i pushtetit.

“SHBA-të nuk po i kërkojnë Kosovës që të bëjë diçka që shkel Kushtetutën e saj. Shtetet e Bashkuara nuk mbështet dhe nuk do të mbështetë diçka që edhe veç një grimë mund t’i përngjajë Republikës Serbe”, tha Hovenier.

TË FUNDIT
3 orë
Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës
4 orë
Kush është forca e dytë politike, LSDM apo Fronti Europian?
5 orë
Gjatë fundjavës mot me shi të rrëmbyeshëm
5 orë
Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN
5 orë
Më 28 maj, seanca konstitutive e Kuvendit! Do ta udhëheqë deputetja Koxhaxhiku

ME TE LEXUARA

1 ditë
Paga mesatare në Maqedoni, ndër më të ulëtat në rajon
8 orë
Taravari: Ende nuk kam vendosur nëse do të jem ministër i Shëndetësisë
1 ditë
Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri
8 orë
Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë
2 ditë
Mbi 1,400 akademikë izraelitë kërkojnë përfundimin e luftës në Gaza

LEXO MË SHUMË

srebrenica

Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës

deputet 2024

Kush është forca e dytë politike, LSDM apo Fronti Europian?

moti shiu

Gjatë fundjavës mot me shi të rrëmbyeshëm

vlen llogo

Jo zyrtare, kjo është pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN

Merita Koxhaxhiku

Më 28 maj, seanca konstitutive e Kuvendit! Do ta udhëheqë deputetja Koxhaxhiku

gir-geer-euroambasadori

Geer: Do i shohim veprimet pas formimit të qeverisë, do i mbështesim ata që ndërmarrin veprime reale në rrugën drejt BE-së

Kuvendi_Koordinim-780x470-1

Seanca konstituive e Kuvendit mbahet më 28 maj

Screenshot_20240523-132104~2

Siljanovska nga Vatikani: Nuk do të takohem me presidentin e Bullgarisë

arben taravari

Taravari: Ende nuk kam vendosur nëse do të jem ministër i Shëndetësisë

INFO

NA NDIQ