Hovenier: Partneriteti SHBA-Kosovë është i fortë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/01/2023

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Jeff Hovenier, ka thënë se partneriteti i SHBA-së me Kosovën është mjaft i fortë.

Hovenier ka shkruar për takimet që një delegacion i lartë i SHBA-së i drejtuar nga këshilltari i Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet, kishte dje në Kosovë, shkruan Reporteri.net.

“I lumtur të presë në Kosovë dje, këshilltarin e Departamentit të Shtetit, Derek Chollet. Partneriteti ynë me Kosovën është i fortë. Këtu, këshilltari Chollet është angazhuar me një gamë të gjerë të liderëve, qeveritarëve, përfaqësuesve të shoqërisë civile, dhe gazetarëve”, ka thënë Hovenier.

Chollet dje gjatë vizitës në Kosovë, kishte takime me krerët e shtetit dhe opozitën.

Veç e veç, Chollet theksoi se për çka u fol në takimet që zhvilloi sot. Në njoftimet që ndau, Chollet për ta la edhe porosi.

Me kryeministrin e vendit, Albin Kurtin, Chollet tha se u fokusua në procesin e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit.

Chollet ka theksuar se do të vazhdojë mbështetja e ShBA’së drejt normalizimit të marrëdhënieve mes dy palëve, duke pritur angazhimin edhe të Kosovës.

“Bashkëbisedim i rëndësishëm për dialogun, me kryeministrin Albin Kurtin. Vlerësoj angazhimin e Kosovës në mënyrë konstruktive dhe fleksibile. Vazhdojmë përpara me partneritetin e vazhdueshëm për avancimin e përpjekjeve drejt normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, shkroi Chollet në Twitter.

Pas takimit me presidenten Osmani, këshilltari amerikan shprehu mirënjohje për solidarizimin e Kosovës me Ukrainën dhe me refugjatët afganë që ishin strehuar në Kosovë. (INA)

TË FUNDIT
3 minuta
Qeveria miratoi emrat e zëvendësministrave të rinj, shtatë janë nga VLEN: Elfet Ismaili në Mbrojtje, Astrit Iseini në MPB
6 minuta
Është rihapur vendkalimi kufitar Bogorodicë-Evzoni me Greqinë
2 orë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë
4 orë
Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë
4 orë
Rama: Sivjet është rritur numri i turistëve nga Kosova

ME TE LEXUARA

1 ditë
Dyshimet për dhunë ndaj fëmijës 3 muajsh në Klinikën e Pediatrisë, Taravari: S’ka dëshmi se është bërë me qëllim!
4 orë
Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione
1 ditë
Kasami për VLEN: Pas zgjedhjeve lokale mund të shkojmë me idenë e formimit të një subjekti të përbashkët
1 ditë
Mbi 1800 kompani janë mbyllur gjatë 2024 në Maqedoninë e Veriut
9 orë
Vazhdon sot procesi gjyqësor për “Thaçin dhe të tjerët”

LEXO MË SHUMË

qeveria e maqedonise

Qeveria miratoi emrat e zëvendësministrave të rinj, shtatë janë nga VLEN: Elfet Ismaili në Mbrojtje, Astrit Iseini në MPB

Evzoni-border-station-800x445

Është rihapur vendkalimi kufitar Bogorodicë-Evzoni me Greqinë

IMG_4461

Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë

hristijan mickoski

Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë

Edi Rama

Rama: Sivjet është rritur numri i turistëve nga Kosova

Charles Kupchan

A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm

kufi zjarr bogorodice

Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke

denar

Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione

INFO

NA NDIQ