Hovenier për grupin terrorist: E dimë që qëndon dikush prapa tyre që i ka pajisur me armatim të rëndë

INA
INA

26/09/2023

Pas takimit me presidenten Osmani, ambasadori amerikan, Jeff Hovenier është deklaruar për media ku ka treguar se në këtë takim është folur pas ngjarjes të së dieles.Nuk mund të flasë për pasojat tani për tani, por do të thosha se kjo ka ndodhur 48 orë më parë dhe edne po përpiqemi të kuptojmë saktësisht se çka ka ndodhur.

“Ka disa fakte që i dimë, por ka edhe disa që nuk i dimë. Më lejoni të ju them se për këtë se ka qenë një sulm dhe një incident shumë i rëndë dhe SHBA po punon ngushtë me Kosovën për të ardhë në një kuptim më të mirëfilltë. Këtë po bëjmë. E dimë që është një sulm, e dimë që ka qenë i organizuar mirë dhe i trajnuar e që janë profesionistë dhe kanë pajisje ushtarake. E dimë që disa prej tyre kanë vrarë një polic të Kosovës dhe janë të vrarë disa prej tyre, por gjithashhtu ne besojmë që ata e kanë humbur forcën……

“Ende jemi duke e bërë një punë të madhe për të kuptuar më mirë se si ka qenë dhe për këtë do të thosha, por do të duhet të ruajmë energjitë se këto pajisjet ushtarake që janë sekuestruar dhe plani që jemi duke e zhvilluar. Ky nuk ishte një grup i qytetarëve individual që kanë ardhur së bashku për të shprehur brenga. Ky është një grup i trajnuar dhe i organizuar dhe këtu ka qenë dikush prapa tyre që i ka pajisur me armatim të rëndë”, tha ndër të tjera ambasadori amerikan Hovenier.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ulutash

Komandanti i KFOR’it flet për situatën në Veri: E qetë, por mbetet e brishtë

bajram begaj

Presidenti Begaj: Shqipëria u zgjodh për herë të tretë anëtare e Këshillit të të Drejtave të Njeriut në OKB

VISAR

Talat Xhaferi kryeministër, Ademi: Kthim prapa s’ka, moment që shënon histori!

dimitar kovacevski

Kovaçevski: LSDM do të korrë fitore të dyfishtë në zgjedhje

Rama-Scholz-1068x730-1-600x360

Rama e harron “Open Balkan”, falendëron Scholzin për Procesin e Berlinit, e quan platformë kryesore për rajonin

qeveria-nato

Qeveria: Propozim-ligji për ndihmë financiare – pritet që pagesa të nis nga ky muaj!

ash

ASH: Aktoivizohu kundër dhunës ndaj grave dhe vajzave

BDI deputetet Kuvend ali ahmeti

Pas kryeministrit në Qeverinë teknike, BDI-ja synon pozitën e presidentit të shtetit

Levizja Evropiane per ndryshim LEN opozita shqiptare

LEN: BDI-ja, mashtrim me kryeministrin shqiptar

INFO

NA NDIQ