Hovenier për masakrën e Reçakut: Askush mos ta harrojë apo mohojë, SHBA bashkë me aleatët e NATO-s mbrojtën civilët

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/01/2023

“Askush mos ta harrojë apo mohojë atë që ka ndodhur këtu”, ka shkruar në Twitter ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeffrey Hovenier, në 24 vjetorin e masakrës së Reçakut.

“Në përgjigje të kësaj mizorie dhe të tjerave, SHBA bashkë me aleatët e NATO-s, vepruan për mbrojtjen e civilëve të pambrojtur, në emër të paqes, lirisë dhe stabilitetit”, shkroi ai.

Sipas tij, këto qëllime pasqyrojnë vlerat e thella të Amerikës dhe Perëndimit.

Ne besojmë që të gjithë njerëzit, pavarësisht etnisë apo fesë, meritojnë dinjitetin e të jetuarit në liri dhe siguri”.

Me 15 janar të vitit 1999, forcat ushtarake e policore serbe në fshatin Reçak kishin ndarë meshkujt nga familjet e tyre dhe më pas ata u gjetën të masakruar në afërsi të fshatit në një mal.

Shefi i atëhershëm i misionit verifikues të Organizatës për Siguri e Bashkëpunim në Evropë (OSBE), ambasadori amerikan William Walker, vrasjen e 45 civilëve të Reçakut e kishte cilësuar si krim kundër njerëzimit.

TË FUNDIT
1 orë
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar
1 orë
Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera
3 orë
Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari
5 orë
“Kosova dhe Shqipëria, bashkë në ditë të vështira e në ditë të mira”
6 orë
Këto janë emrat e përmendur për zv/ministra në Mbrojtje dhe Bujqësi nga VLEN?!

ME TE LEXUARA

7 orë
“Kjo ndryshoi jetën time” – ushtari i KFOR-it kujton momentin e hyrjes në Kosovë 25 vite më parë
1 ditë
Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së grupimit të Sali Berishës
7 orë
Si janë pensionet në Gjermani, sa dhe ku duhet të punoni për një pension të mirë?
1 ditë
Përçarje brenda koalicionit Fronti Evropian? – Këto janë detajet e fundit
7 orë
Ja si do të duket përbërja e re e Qeverisë
1 ditë
Siljanovska Davkova: Duhet një plan i ri Marshall për Ukrainën e shkatërruar
6 orë
Këto janë emrat e përmendur për zv/ministra në Mbrojtje dhe Bujqësi nga VLEN?!
1 ditë
Clark: Do të ishte tradhti ndaj Amerikës nëse dhëndri i Trump ndërton memorial në Serbi

LEXO MË SHUMË

Mickoski

Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar

william walker uoker kurti

Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera

rifat1

Rifat Jashari: Është derdhur shumë gjak për liri – dhimbje s’ka, veç krenari

Presidentja-Vjosa-Osmani-dhe-homogu-i-saj-nga-Shqiperia-Bajram-Begaj

“Kosova dhe Shqipëria, bashkë në ditë të vështira e në ditë të mira”

vmro vlen negociata

Këto janë emrat e përmendur për zv/ministra në Mbrojtje dhe Bujqësi nga VLEN?!

qeveria

Ja si do të duket përbërja e re e Qeverisë

euroo

Si janë pensionet në Gjermani, sa dhe ku duhet të punoni për një pension të mirë?

ushtari kfor

“Kjo ndryshoi jetën time” – ushtari i KFOR-it kujton momentin e hyrjes në Kosovë 25 vite më parë

johanes Hahn

Hahn: Jam i shqetësuar për Maqedoninë e Veriut, të respektohet Marrëveshja e Prespës

INFO

NA NDIQ