Hovenier: SHBA është krenare për rolin e rëndësishëm që luajti në Kosovë

Picture of INA
INA

13/06/2024

Për pjesëmarrjen e tij në parakalimit të ushtarëve dhe policëve kosovarë në kryeqytet, ka shkruar edhe ambasadori amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier, i cili thotë se SHBA është krenare për rolin e saj në ndaljen e spastrimit etnik 15 vjet më parë.

“Sot, iu bashkuam zyrtarëve kosovarë dhe mysafirëve të shquar për të shënuar 25 vjetorin e ndërhyrjes së NATO-s. Forcat hynë në Kosovë, duke i dhënë fund fushatës brutale të spastrimit etnik të kryer nga regjimi i Millosheviqit”, shkruan ai në platformën X.

Shtetet e Bashkuara, sipas tij, janë krenare për rolin e rëndësishëm që luajtën, së bashku me aleatët, për të ndalur këto tmerre dhe për të mbështetur të gjithë njerëzit e Kosovës për të “realizuar të ardhmen e tyre si një shtet sovran, i pavarur, multietnik dhe demokratik”.

TË FUNDIT
1 orë
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
1 orë
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?
4 orë
SHISH: Luftuam spiunazhin serb dhe rus në Shqipëri
4 orë
Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë
4 orë
Dita e fundit: Kosova dhe Serbia duhet t’i dorëzojnë sot komentet për zbatimin e marrëveshjes bazike

ME TE LEXUARA

21 orë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë
19 orë
Është rihapur vendkalimi kufitar Bogorodicë-Evzoni me Greqinë
1 ditë
Çfarë bëri atentatori i Donald Trump 48 orë përpara se të qëllonte ish-Presidentin amerikan
17 orë
Turizmi në Shqipëri u rrit me 86%! Raporti i Komisionit Europian analizon shifrat
1 ditë
Drejtoi për 16 vjet Gjermaninë/ DW: Angela Merkel, figurë simbol për Evropën. Çfarë dihet sot në 70-vjetorin e saj
14 orë
Të shtëna me armë zjarri në Çair, jozyrtarisht ka edhe të plagosur

LEXO MË SHUMË

Kurti

Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut

Fatmir-Bytyqi

A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

vlora hyseni

SHISH: Luftuam spiunazhin serb dhe rus në Shqipëri

policia serbe vrasje serbi

Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë

Kurti Vucic

Dita e fundit: Kosova dhe Serbia duhet t’i dorëzojnë sot komentet për zbatimin e marrëveshjes bazike

janusz bugajski

Bugajski: Agjencia e Sigurisë në Mal të Zi e mbushur plot me agjentë rusë dhe serbë

policia kosoves

Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur

policia-haracine

Të shtëna me armë zjarri në Çair, jozyrtarisht ka edhe të plagosur

durresi plazh bregdeti deti shqiptar golem

Turizmi në Shqipëri u rrit me 86%! Raporti i Komisionit Europian analizon shifrat

INFO

NA NDIQ