Hoxha i fjalës, pendës dhe pushkës

Iliria News Agency
Iliria News Agency

8 Janar, 2023

Labinot Maliqi

17 vite pa dijetarin nga Kumanova, hoxhë Jakup Asipi (Zoti e mëshiroftë). Ai vdiq më 7 janar 2006, atëherë kur unë isha vetëm në vitin e parë në shkollën e mesme “Medrese Alauddin” në Prishtinë. Vdekja e tij, vërtetë më pat tronditur shumë, dhe kujtimet e asaj dite edhe sot i kam të freskëta.

Ai, u përkiste atyre hoxhallarëve që imamllëkun e konsiderojnë mision, e kurrsesi profesion. Ishte i guximshëm, e thoshte të vërtetën, dhe fjalët e tij nuk binin ndesh me veprat e tij. Ishte i fjalës, i pendës e i pushkës, dhe nuk e keqpërdorte fenë për interesa personale. Me aktivitetin e tij fetarë e kombëtar, kishte vetëm një qëllim, Kënaqësinë e Zotit, e jo pëlqimet, klikimet, përfitimet, e pozitat e kësaj bote. Sa shumë na mungon. Zoti e shpërbleftë me Xhenet.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

MUHAMERI

Serbia po shitet si e forta e Ballkanit, por harron se shqiptarët kurrë s’kanë qenë më të fortë se tani

IMG_1721

Pse serbët etnikë sulmuan paqeruajtësit e NATO-s në Kosovë?

KALOSH-CELIKU

Lakuriqi i natës dhe i ditës

erdogan Selçuk Bayraktar

Pasardhësi i Erdoganit, dhëndri që projektoi dronet Bayraktar

cim peka

Ta lëmë për pak Albinin!

Albin-Kurti1

Kryetarët e komunave në Veri të Kosovës kanë mbështetjen tonë të plotë

urim

Abdyfetai dhe çmimi që ka liria

MUHAMERI

Afër 10 mijë të rinjë për çdo vitë po e braktisin Maqedoninë

kfor veri

Dy imazhet e Kosovës

INFO

NA NDIQ