Hoxha nga Shkupi: Zotit do t’i lutem vetëm shqip (FOTO)

Picture of INA
INA

24/10/2023

Hoxha Zekerija Idrizi nga Maqedonia me veprat e tij është i vecant në aplikimin, qasjen dhe ligjërimin e fesë Islame, njofton agjencia e lajmeve INA.

Së fundit ai ka shkruarvnjë tekst, ku thotë se Zotit do t’i lutet vetëm në gjuhën shqipe.

 

Më poshtë mund ta lexoni shkrimin e plotë:

ZOTIT DO T’I LUTEM VETËM SHQIP

Kam qenë për vizitë në shumë kisha e manastire shqiptare katolike e ortodokse, gjitha lutjet e ritualet bëheshin në gjuhë shqipe. Kam vizituar edhe shumë kisha gjermane e zvicerane (katolike dhe evangjeliste), gjitha lutjet bëheshin në gjuhë gjermane. Kam qenë në disa sinagoga, hebrenjtë lutjet i bënin në gjuhë hebreje. Vetëm në xhamitë tona lutjet bëhen në gjuhë arabe. Njashtu edhe nëpër shtëpi në 5 lutjet ditore. Edhe ftesa për lutje (ezani), bëhet ekskluzivisht në gjuhë arabe.
Do të shkoj të vdes nga kjo botë e këtë kurrë nuk kam për ta kuptuar. Nuk di pse në lutjet e mia më intime duhet t’i drejtohem Zotit në një gjuhë që nuk e kuptoj…
Për më keq, edhe lutjet te varrezat, në raste varrimesh bëhen në gjuhë arabe … Nga predikimet e hoxhallarëve kuptojmë që edhe në xhennet në amshim do të flitet arabisht (!!!?)…
Kjo është absurd, madje edhe tragji-komike!
Definitivisht Zotit do t’i drejtohem vetëm SHQIP dhe SHQIPTARISHT, sepse në këtë gjuhë të bukur e të ëmbël më krijoi 😊 …
ZOTI E BEKOFTË SHQIPTARINË!

TË FUNDIT
34 minuta
Mitko Çavkov del nga burgu!?
35 minuta
Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor
1 orë
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
2 orë
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive
2 orë
Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro

ME TE LEXUARA

1 ditë
Moti edhe sot me temperatura deri 40 gradë
34 minuta
Mitko Çavkov del nga burgu!?
1 ditë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
3 orë
Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë
1 ditë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve

LEXO MË SHUMË

mitko

Mitko Çavkov del nga burgu!?

venko filipce

Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

zjarr

Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

Mickoski Mexhiti

Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro

burg

“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

policia

Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

sedat-750x430-1

Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji

cezme-uji

Aksion për pagesën e borxheve të ujit pa llogaritje të interesit deri më 31 korrik

INFO

NA NDIQ