Hristijan Mickoski merr mandatin për formimin e Qeverisë së re të Maqedonisë së Veriut

Picture of INA
INA

06/06/2024

Presidentja e shtetit Gordana Siljanovska Davkova, sot i ndau mandatin për formimin e qeverisë së re, kryetarit të OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoskit.

Presidentja me këtë rast tha se Mickoski ka mundësi serioze për të formuar qeverinë e ardhshme.

“Sipas Kushtetutës një nga detyrat e presidentit është dhe ndarja e mandatit për formimin e Qeverisë. Mandati i ndahet 10 ditë pas konstituimit të Kuvendit. Kreu i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski ka mundësi serioze që të formoj qeveri, gjegjësisht të grumbulloj 61 vota për programin dhe përbërjen e qeverisë së re të cilën do ta prezantoj në afat prej 20 ditëve”, tha Siljanovska-Davkova.

Ndërsa sipas kryetarit të OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski, negociatat për qeverinë tashmë kanë përfunduar në pjesën e formimit të dikastereve qeveritare dhe në pjesën e eshalonit të tretë.

“Pres që ta dorëzoj përbërjen e anëtarëve të qeverisë së ardhshme e cila do të votohet para afatit të përcaktuar sipas ligjit dhe Kushtetutës”, tha Mickoski në Kuvend pas dorëzimit të amendamenteve të Ligjit për organizimin e punës së organeve të administratës shtetërore.

Theksojmë që Mickoski ka afat 20 ditë në përmbylljen e negociatave me partitë tjera dhe formimin e Qeverisë së re.

TË FUNDIT
15 minuta
ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit
30 minuta
Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari
1 orë
Hetim ndaj pesë personave të dyshuar për dhunë në Qendrën Klinike Shkup
2 orë
Nga dita e parë e Qeverisë do të shkarkohen drejtorët ekonomik të Klinikave, paralajmëron Taravari
2 orë
Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?

ME TE LEXUARA

17 orë
Serbi Stoilkoviç pjesë e Qeverisë, ja çka thotë Mickoski
1 ditë
Mumiet e fshatit Likovë, rasti i rrallë në vendin tonë dhe më gjerë
3 orë
Kush është Kaja Kallas, gruaja që mund të zëvendësojë Borrellin?
21 orë
“Sjellja e BDI-së ka ndikuar keq në rejtingun e LSDM-së” – thotë Petrovska dhe kërkon ribrendim të LSDM-së
17 orë
ASH: Stoilkoviq ta njohë Kosovën, gjenocidin në Srebrenicë dhe të distancohet nga Putini dhe Vuçiçi, para votimit të Qeverisë
1 ditë
Milloshoski: LSDM dhe BDI kanë lënë një buxhet me një nivel shumë të ulët

LEXO MË SHUMË

fondi

ESHR: Dobësi në sistemin IT në FSSH, nuk janë vendosur kontrolli dhe sistemi për suksesin e mjekimit jashtë vendit

policia-maqedonise-598x330

Aksident në rrugën Gostivar-Ohër, automjeti godet një ari

Prokuroria

Hetim ndaj pesë personave të dyshuar për dhunë në Qendrën Klinike Shkup

TARAVARI MICKOSKI

Nga dita e parë e Qeverisë do të shkarkohen drejtorët ekonomik të Klinikave, paralajmëron Taravari

kombetarja

Cilët janë 4 skenarët që kualifikojnë Shqipërinë në 1/8 e Europianit?

Afrim Gashi

Gashi e caktoi seancën për zgjedhjen e Qeverisë së re

moti nxehti temperatura-termometri

Mot me diell dhe shumë i nxehtë temperatura deri 40 gradë

kombetarja fitore shqiperi

Sot Shqipëri-Kroaci/ Luhet për ”jetë a vdekje”, priten tre ndryshime në formacionin e kuqezinjëve

kaja kallas

Kush është Kaja Kallas, gruaja që mund të zëvendësojë Borrellin?

INFO

NA NDIQ