Humbja e thellë e Milanit, Pioli: Nuk po funksionojnë shumë gjëra, duhet të mbyllim gojën dhe të punojmë

Stefano Pioli nuk e fsheh hidhërimin e tij për nokautin e rëndë kundër Lazios në Olimpico me rezultatin 4-0 dhe në përgjithësi për momentin e vështirë që po kalon Milani i tij.

“Tani duhet të kthehemi shpejt në Milanello për të punuar, sepse është e qartë që nuk jemi duke luajtur në nivelin e mundësive tona. Për momentin ka shumë gjëra që nuk funksionojnë, është aspekti mendor, por edhe ai taktik, sepse thjesht duhet të shikoni dy golat e parë për të parë se ka situata që duhet t’i lexojmë më mirë. Unë flas vetëm sepse duhet, sepse përndryshe do të na duhej thjesht të mbyllnim gojën dhe të punonim. Nëse është momenti më i ulët i menaxhimit tim? Është padyshim një moment delikat, është e qartë se të gjithë duhet të bëjmë shumë më mirë”.

Për trajnerin e Milanit, aspekti më delikat ka të bëjë me fazën e mbrojtjes: “Gjërat nuk po shkojnë mirë për ne, kjo është e sigurt, por edhe sonte pati një lëvizje sulmuese, e zhvilluam, edhe pse nuk krijuam raste të mëdha, problemi është mbi të gjitha pa topin. Ka pak kopertina, pak kthjelltësi, duhet më shumë komunikim, më shumë kompaktësi por di vetëm një rrugëdalje, të punosh, sepse nëse vazhdojmë me këto gabime, negativiteti do të marrë përsipër brenda ndeshjeve nga të cilat është e vështirë të dalësh.

Së pari, duhet të rifillojmë të luajmë siç dimë dhe ta bëjmë sa më shpejt të jetë e mundur. Shfaqjet në dy javët e fundit nuk kanë qenë ato që prisnim. Ne vazhdojmë rrugëtimin dhe rrugën tonë”, wshtw shprehur Pioli./ h.ll/abcnews.al