“Humbje e trefishtë e Erdogan në zgjedhjet lokale”, “Reuters”: Turqit e ndëshkuan!

INA
INA

01/04/2024

Partia kryesore opozitare e Turqisë fitoi në qytetet kyçe në zgjedhjet lokale të së dielës. Kjo shihet si një humbje të trefishtë për Rexhep Tayyip Erdogan, pasi kandidatët e mbështetur nga presidenti turk humbën beteja elektorale në të tre bashkitë kryesore, Stamboll , Ankara dhe Izmir, të cilat mbetën në duart e kryebashkiakëve opozitarë.

Me më shumë se 98%, kryetari aktual i Stambollit, Ekrem Imamoglu , i Partisë Popullore Republikane (CHP) po fiton me një diferencë të madhe në qytetin më të madh dhe qendrën financiare të Turqisë, shkruan Reuters.
Mansur Yavas, kryebashkiaku i Ankarasë, mbajti pozicionin e tij me një diferencë mahnitëse prej gati 30 pikësh ndaj kundërshtarit të tij, ndërsa kandidati i CHP-së në Izmir kryeson me 11 pikë.

Në përgjithësi, CHP fitoi 36 komuna nga 81 provincat e Turqisë, sipas Anadolu, duke hyrë në disa bastione të partisë së Erdoganit. Ajo fitoi 37% të votave kombëtare, krahasuar me 36% për partinë e presidentit, duke shënuar fitoren më të madhe elektorale të CHP që kur Erdogan mori pushtetin dy dekada më parë.

Nga ana e tij Erdogan e pranoi humbjen e tij zgjedhore në një fjalim të mbajtur nga pallati presidencial, duke thënë se “31 marsi për nuk është fundi, por është një pikë kthese”. /abcnews.al/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1265

Sondazhi i IRI: Serbia aleati më i rëndësishëm për qytetarët maqedonas, Bullgaria, Rusia dhe Kosova shihen si kërcënim

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Edhe 4 ditë deri në përfundim të fushatës për zgjedhjet presidenciale, ja çfarë premtojnë e për çfarë akuzojnë kandidatët

FB_IMG_1713533454518

VLEN takon mërgatën shqiptare në Berlin dhe Cyrih

UNICEF refugjate

UNICEF përsërit thirrjen për armëpushim pasi numri i fëmijëve të vrarë në Gaza tejkalon 14 mijë

IMG_1268

Anketa e CRPC: VMRO-DPMNE në avantazh para LSDM-së, VLEN para Frontit Evropian, ja si janë me deputetë?

boki-649x430

Boki 13: Kam kërcënime nga politikanët aktualë nga pushteti! Zoran Zaev është gjithçka, vetëm jo njeri që e mbron ligjin

kurti mediat

Ushtrimet serbe në kufi, Kurti: Serbia paraqet kërcenim për Kosovën

nafta tregjet

Rritet çmimi i naftës menjëherë pas sulmit të Izraelit drejt Iranit

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Anketa e CRPC: Davkova para Pendarovskit, Taravari dhe Osmani në një garë të ngushtë! (TABELA)

INFO

NA NDIQ