Hungaria shpërndan bursa për 75 studentë kosovarë

ina-online
ina-online

23 Gusht, 2023

Mbrëmjen e së martës, i dërguari Budapestit në Prishtinë, Béla Bozsik organizoi një ngjarje në Prishtinë për studentët që tashmë nga 1 shtatori do të zhvendosen në Hungari për të studiuar për një semestër.

Sipas Bozsik, këtë vit numri i studentëve ishte 75, ndërsa sipas tij aktualisht janë rreth 300 të rinj kosovarë që janë duke studiuar në shtetin e tij, e që sipas tij, përparësi kanë ata që vijnë nga fusha e ekonomisë, inxhinierisë, e arkitekturës.

Ndërsa ata që janë përzgjedhur për këtë vit janë entuziast, këtë e thotë edhe vet studentja Arbenitë Canaj nga Kamenica, njofton Klan Kosova.

“ Nuk di çfarë të them tjetër përpos që të jem falënderuese ndaj ambasadës së Hungarisë dhe Hungarisë në përgjithësi”, tha Canaj.

E një studentë tjetër këtë mundësi e sheh të mirë në anën akademike e po ashtu dhe në atë kulturore përderisa nga dhjetori, të tjerë studentë kanë mundësi të aplikojnë që vitin e ardhshëm të jenë përfitues të këtyre bursave.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

famijari nga shanxhaku armina

Mirsadi nga Sanxhaku: Unë dhe familja ime jemi shqiptarë, gjyshi im mbante plisin deri në vdekje

festivali filmit tirane mancevski

“Rrethi nuk është i rrumbullakët”,mirë se erdhe në Tiranë – nderime të mëdha për Mançevskin

UT AZGJ

Thellohet bashkëpunimi mes UT-së dhe AZGJ-së

nxenesit idrizove shkolla

Idrizovë, protestë kundër hapjes së paraleles shqipe/ Shaqiri: Nëse nuk gjendet zgjidhje do t’i merren ingerencat Gazi Babës

sanxhak femijet shqiptare

SANXHAKLINJTË JANË ME ORIGJINË SHQIPTARE!

tetove plisi

Manifestim dinjitoz në Tetove kushtuar Ditës së Plisit

pallati halim beut tetove

KËTU (NË TETOVË) BUJTI MBRETI ZOG…!

duhan cigare

Fëmijëve u shiten cigare me copë para shkollave në Tetovë (VIDEO)

shkolle arsimtari nxenesi

Skandal në shkollën shqipe, mësuesi godet e ofendon rëndë nxënësit: O psikopat, a e di se çfarë të bëjë

INFO

NA NDIQ