Hungaria, shteti i vetëm i BE-së që votoi kundër rezolutës për Srebrenicën

Picture of INA
INA

23/05/2024

Me 84 vota “Për, Asambleja e Përgjithshme e OKB miratoi rezolutën për gjenocidin e Srebrenicës, ku 11 korriku u shpall Ditë Ndërkombëtare të Përkujtimit të Viktimave të Gjenocidit në Srebrenicë, përcjell TV21.

Në këtë votim morën pjesë 193 shtete prej tyre 84 shtete votuan “Për”, 19 ishin kundër e 68 abstenuan, por, nga vendet anëtare të Bashkimit Europian, shteti i vetëm që votoi kundër rezolutës ishte Hungaria./TV21

TË FUNDIT
2 ditë
Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen
3 ditë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë
4 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
5 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë
6 ditë
Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

biden-zelensky

Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen

gazprom

Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë

orban

Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

antoni blinken

Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

cdu csu ursula fon der leyen

Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

Gaza

Numri i palestinezëve të vdekur në Gaza është rritur në 36,731

gjermani-kufi

Gjermania autorizon kontrolle kufitare përpara Euro 2024

INFO

NA NDIQ