Hyrja e ASH-së në Qeveri dhe interesi shqiptar për ndryshim, Zendeli komenton?

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/01/2023

Deputeti i Lëvizjes BESA, Fadil Zendeli ka komentuar paralajmërimet për mundësinë e hyrjes së ASH-së në Qeveri, duke u bazuar edhe në deklarimet e kreut të kësaj partie, Arben Taravari.

“Cdo subjekt poltik është në të drejtëne vet ti merr në mënyrë autonome, mbi bazën e vlerësimeve të veta. Unë jam deputet dhe në Kuvend reflektohen marrëdhëniet edhe mes pozitës dhe opozitës. Krizan ët ë cilën jemi institucoonale dhe parlaentare, për shkak se Kuvendi është I bllokuar dhe nuk ka funksionalitetin. Maxhoranca aktuale nuk shumicën e duhur dhe nuk ka angazhim normal të v endit, dhe kjo tregon se vendi është në krizë dhe duhet të shkohet në zgjedhje të parlakohshme”, deklaroi Zendeli.

Sipas tij, ajo që vërehet në opinion publicësshtë përpjekje e vazhdueshm e BDI për të krijuar një shumicë të re.

“BDI duhet të kapet për kashte. Nuk është ndonjë angazhim i serioz i LSDM, por më tepër i BDI të krijoj një shumicë të re me futjen e ASH, duke menduar se mund ta shtyjnë qeverinë e tyre. Por mendoj se kriza institucionale politike është shumë e thellë dhe vendi duhet të shkoj në zgjedhje të paralkohshme. Hyrja e ASH mund ti jap jetë Qeverisë vetëm dy tre muaj, sepse nuk do të funksionojë”, deklaroi deputeti i Lëvizjes BESA.

Sipas tij, intenca kryesore e partisë së tyre gjithmonë ka qenë që ta bëjmë ndryshimin politik tek shqiptarëve. “Gjithnjë kemi vlerësuar se edhe ASH edhe ne kemi qëllime të përbashkëta që të ndodhin ndryshimet. Por ata kanë vlerësimet mendimet e veta. Bashkëpunimi nuk ka qenë ndonjë bashkëpunim funksional në nivel lokal, ka qenë bashkëpunim gjatë cikleve zgjedhore që ka pasur suksese. Ka pasur pakënaqësi permanente te të dyja palët. Por duke pasur interesat të përgjithshme, Ne duhet të bashkëpunojmë me ASH si opozitarë dhe ta bëjmë ndryshimin dhe kjo gjitmonë na ka mbajt që të mos merremi me cështje lokale, cështje individësh të caktuar dhe fenomene të caktume, duke u përcaktu tek interesi i përgjithshëm”, deklaroi Zendeli.

Ai ka përsëritur se BDI për 20 vjet nuk ka realizuar asgjë dicka konkrete për Gostivarin. (INA)

https://www.facebook.com/watch/?v=503530895243851

TË FUNDIT
4 orë
Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend
4 orë
MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!
4 orë
NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve
5 orë
Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit
7 orë
Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?

ME TE LEXUARA

4 orë
MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!
16 orë
Zjarri në afërsi të Kërçovës ende aktiv
11 orë
Derisa Kuvendi po debaton për Qeverinë e re, kryeministri Xhaferi nën hije duke u freskuar (FOTO)
4 orë
Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend
16 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
10 orë
Petrovska: Hipokrizi që një kandidat për ministër është ndjekës i regjimit të Putinit
16 orë
Ndërprerja e energjisë në vendet e Ballkanit, KE hetim ndërkombëtar për të zbuluar kush fiku dritat!
10 orë
Imerlije Saliu: Prioritet i kësaj qeverie është avancimi i politikave sociale, lufta kundër varfërisë!
15 orë
Punëtorit nga Maqedonia i bien përmbi 800 kg, lëndohet rëndë

LEXO MË SHUMË

IMG_3504

Murati: Shpresoj që një ditë do të flas në gjuhën turke në këtë Kuvend

IMG_3503

MAQEDONI “Skopje Pride” për herë të pestë në Shkup!

NORTH MACEDONIA IDENTITY 1

NYT: Përmendoret në Shkup janë kryesisht të heronjëve bullgarë, Skënderbeu i shqiptarëve

ilir meta monika kryemadhi

Prapaskenat e divorcit të Metës dhe Kryemadhit

Halim-Hyda

Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?

Saranda Imeri

Saranda Imeri Stafai përcjell një porosi nga Kuvendi

IMG_3485

Aleanca Demokratike Boshnjake dhe Këshilli Kombëtar Boshnjak ngrisin kallëzim penal kundër Ivan Stojiljkoviqit

ilir veseli saraj

Saraji me u.d. kryetar komune, ja kush e zëvendëson Blerim Bexhetin

halil snopce

Snopçe: Qeverisja e BDI-së e la Maqedoninë e Veriut vendin më të korruptuar dhe jodemokratik në Evropë

INFO

NA NDIQ