Hysni Shaqiri: Rexhail Qerimi, njeriu më i rëndësishëm i UÇK-së, vdiq në rrethana misterioze (Video)

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/01/2022

Ish nënkryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Hysni Shaqiri, i cili në vitin 2001 la mandatin e deputetit për t’iu bashkuar UÇK-së, Hysni Shaqiri, ka marrë pjesë në ceremoninën e varrit të bashkëluftëtarit Rexhail Qerimit, i cili ndërroi jetë në burgun e Idrizovës.

Shaqiri tha se vdekja e Qerimit ndodhi në rrethana shumë misterioze, ndërsa për bashkëluftëtarin e tij, tha se ka qenë njeriu më i rëndësishëm i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare.

“Rexhail Qerimi ka qenë pjesë e luftës së 2001-shit, një djalë me ideal dhe pasion kombëtar, të ndërtuar me vite të tëra. Ka qenë i përkushtuar për çështjen kombëtare. Ai nuk ka njohur kufi administrativ dhe ka qenë shumë i rëndësishëm në luftën e vitit 2001, sidomos në momentet më kritike të popullatës, ai iu bashkëngjit Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare dhe ka dhënë kontributin e jashtëzakonshë. Ka qenë një njeri i veçantë. Mund të them për Rexhailin, njeriu më i rëndësishëm i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare”, tha Shaqiri./Gazeta LAJM

TË FUNDIT
2 orë
Ky flamur ka çartur mediumin serb, kjo ndodhi në ndeshjen Itali – Shqipëri, mbi 50 mijë shqiptarë (FOTO)
11 orë
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
15 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
17 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
20 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ballkan: historia përsëritet (dhe Evropa kthen kokën nga ana tjetër)
2 orë
Ky flamur ka çartur mediumin serb, kjo ndodhi në ndeshjen Itali – Shqipëri, mbi 50 mijë shqiptarë (FOTO)
1 ditë
Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes
1 ditë
Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s
1 ditë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia
1 ditë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
1 ditë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
1 ditë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

LEXO MË SHUMË

shqiptaret plisa tifozet kuq e zi

Ky flamur ka çartur mediumin serb, kjo ndodhi në ndeshjen Itali – Shqipëri, mbi 50 mijë shqiptarë (FOTO)

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

besmir limani

Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

INFO

NA NDIQ