“I dënuar me 20 vite”, Kush është i burgosuri që u rrëmbye në autostradën Shkup-Veles

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/01/2023

Bekim Memeti nga Tetova është i burgosuri që ishte pjesë e dramës së rrëmbimit dhe arratisjes nga furgoni i policisë në autostradën Shkup-Veles.

Ai ishte i dënuar me gjithsej 21 vjet burg, nga të cilët 19 për vrasje në Reçicë të Vogël dhe 2 vite për prodhim dhe tregtim të paautorizuar të lëndëve narkotike.

Ai vuante dënimin nga data 28.12.2020 dhe i skadon në vitin 2040, përcjell INA.

Siç njofton MPB, ngjarja ka ndodhur mbrëmë rreth orës 23:20, kur i burgosuri B.M (36) nga burgu po transferohej në Qendrën Klinike në Shkup, për shkak të lëndimit në dorën e djathtë. Derisa po bëhej transporti drejt spitalit në autostradën për Shkup, në pikën e karburantit “Lukoil”, furgoni i policisë është bllokuar nga një mjet tip “Audi” ngjyrë gri pa targa.

Në atë moment, i dënuari i ka marrë pistoletën nga këllëfi pjestarit të policisë së burgut, i cili drejtonte furgonin, dhe e ka qëlluar duke e plagosur në pjesën e poshtme të barkut. Për shkak të lëndimit, shoferi e ka ndalur veturën, ndërsa i dënuari është larguar me veturën e pasagjerëve Audi, ndërsa nga punonjësit e policisë së burgut rastin e kanë raportuar në SPB Shkup.

Polici i plagosur është dërguar në spital për trajtim të mëtejshëm, ndërsa pjesëmarrësit e ngjarjes janë intervistuar nga autoritetet e Ministrisë së Brendshme.

MPB theksoi se menjëherë ka lëshuar një urdhër arrest ndaj të arratisurit. Administrata për Ekzekutim të Sanksioneve ka njoftuar se do të bëjë mbikëqyrje të jashtëzakonshme në NJPK Idrizovë dhe do të ndërmerr masat përkatëse për të gjitha parregullsitë e konstatuara në mënyrë që të konstatohet se përse nuk është ofruar ndihma policore për përcjelljen në spital.

Do të përcaktohet nëse ka ndonjë përgjegjësi për organizimin e ekzekutimit të të dënuarit si dhe për lëshimet që çuan në një shpjegim të tillë të gjithë ngjarjes. (INA)

TË FUNDIT
47 minuta
Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin
2 orë
Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së
3 orë
Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri
3 orë
Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji
4 orë
Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
8 orë
VLEN me 5 ministri dhe 2 zëvendëskryeministra
1 ditë
Shqiptarët për në Evropë, maqedonasit për Maqedoninë e tyre!
5 orë
Paga mesatare në Maqedoni, ndër më të ulëtat në rajon
1 ditë
Arrestohet kumanovari në Tetovë, ka tentuar ta sulmojë gruan e tij
12 orë
Rivotim në shtatë vendvotime për Zgjedhjet parlamentare 2024

LEXO MË SHUMË

ixhet memeti

Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin

LSDM SDSM Kovacevski zecevic

Dimitar Kovaçevski jep dorëheqje nga funksioni kryetar i LSDM-së

Arben Taravari VLEN

Taravari me “pako” të begatshme në Qeveri

burgu-idrizove

Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji

0-ballina-2-1

Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”

pyje

Korrupsioni “pret” pyjet në Maqedoninë e Veriut

hristijan mickoski

Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike

denar rroga ndihma

Paga mesatare në Maqedoni, ndër më të ulëtat në rajon

ixhet memeti

Memeti ende nuk ka dalë para gjykatësit hetues – Profili i tij ndër më i larti i një juristi në Maqedoni të Veriut

INFO

NA NDIQ