I dënuari për racizëm ndaj shqiptarëve mund të zgjedhet kancelar federal i Zvicrës

ina-online
ina-online

19 Shtator, 2023

Për fushatën “Kosovarët therrin zviceranët”, sekretari i përgjithshëm i SVP-së, Martin Baltisser, ishte dënuar për “denigrim të një grupi etnik dhe thirrje për urrejtje dhe diskriminim

Larg zhurmës së zgjedhjeve të Këshillit Federal, është edhe një tjetër pozicion prestigjioz në nivelin më të lartë federal i cili do të ndahet më 13 dhjetor. Parlamenti pra do të zgjedhë kancelarin e ri federal, d.m.th., kreun e pozitës së stafit të qeverisë së shtetit, për katër vjet, transmeton albinfo.ch.

Ky funksion, në varësi të interpretimit – kryesisht përshkruhet si post i kryeadministratorit federal. Kancelari zakonisht prezantohet bashkë me Këshillin Federal, qeverinë e vendit por nuk ka fuqinë e ministrave që përbëjnë qeverinë

Pretendimet e SVP-së tashmë dihen. Partia më e madhe në vend nuk ka mundur asnjëherë ta zërë këtë post. Tashmë qarkullojnë emrat e kandidatëve të mundshëm, por një gjë bie në sy: Siç raportojnë disa burime për SonntagsBlick, i preferuari i kryesisë së SVP-së quhet Martin Baltisser.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Foto: Ilustrim

Flet i dashuri i shqiptares që u vra nga burri në Itali: Një herë kam debatuar me Alfredin!

greqi policia

Tmerr në Greqi/ E preu makineria e mishit, humb jetën shqiptarja në sy të vajzës

Foto: Ilustrim

Vetëvritet burri që ekzekutoi gruan 35-vjeçare në Itali (FOTO)

azil

Po rritet pakënaqësia e gjermanëve me politikën e migracionit, shikoni sa vota do të fitonte AfD

artur liolini

Atë Artur Liolini ndërron jetë në SHBA, Begaj: Pasardhës i denjë i Fan Nolit

policia italiane

Vritet me armë zjarri në rrugë 35-vjeçarja shqiptare në Firence

vrasje

E rëndë në Itali/ Ekzekutohet me plumb në kokë 35-vjeçarja shqiptare, në kërkim burri i saj (EMRI+FOTO)

kroaci-kufi

Dalin detajet: 19 vjeçari nga Kosova është therur për vdekje në kufirin Serbi-Kroaci

homazhe nju jork afrim bunjaku

Homazhe në Nju Jork, për policin e rënë gjatë detyrës në Kosovë, Afrim Bunjaku

INFO

NA NDIQ