“I kam shpëtuar 5 atentateve nga Putin”, Zelensky befason me deklaratën për median britanike

ina-online
ina-online

21/11/2023

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, i ka hedhur poshtë përpjekjet e vazhdueshme të Rusisë për ta vrarë atë, duke i krahasuar me periudhën e Covid-19. Udhëheqësi tha se janë realizuar të paktën “pesë ose gjashtë” komplote për ta vrarë atë, por që janë zbuluar falë shërbimeve të Inteligjencës së Ukrainës.

Në një intervistë për “The Sun”, presidenti tha gjithashtu se vullneti i Ukrainës për të mposhtur Rusinë mbetet i forte.

Ai tha se njerëzit e tij ishin të lodhur nga “sulmet e përhershme ajrore”, të lodhur nga bombardimet, të lodhur nga shkatërrimi i shtëpive dhe vrasja e të dashurve të tyre.

Në përpjekjet për ta rrëzuar, Zelensky tha se komploti i parë shkaktoi një panik, si shpërthimi i parë i Covid. Por pas kësaj ata nuk ishin aq të rrezikshëm, raporton abcnews.al.

Duke folur për The Sun në selinë e pallatit të tij në Kiev, Zelensky pranoi se kishte humbur gjurmët e të gjitha përpjekjeve për ta vrarë, që kur Rusia nisi ofensivën për ​​një pushtim të plotë më 24 shkurt të vitit të kaluar.

Në gusht, shërbimi i inteligjencës i Ukrainës (SBU) tha se kishte prishur një komplot për të vrarë Zelensky me një sulm ajror në qytetin jugor të Mykolaiv. SBU tha se arrestoi një grua të akuzuar për zbulimin e detajeve të vizitës së tij në Rusi. Një nga ndihmësit e Zelensky tha se ishin bërë të paktën një duzinë tentativash për marrjen e jetës së tij, brenda javëve të para të luftës.

Por kur The Sun pyeti saktësisht se sa komplote mbijetoi, ai tha se nuk e di saktësisht. Një numër i bashkëpunëtorëve pro-rusë janë vrarë ose plagosur nga bombat e makinave dhe kurthe të zjarrit që besohet se janë vepër e forcave speciale ukrainase dhe partizanëve.

Ai pranoi se njerëzit ishin të lodhur nga lufta, ndërsa shtoi se:

“Ne nuk besojmë se Putini, as Rusia, nuk besojmë se ata duan ta përfundojnë luftën. Ata duan të na vrasin. Dhe ne duam drejtësi. Prandaj, ne nuk po flasim për paqe me asnjë çmim. Ne po flasim për një paqe të drejtë, sepse është shumë e rëndësishme kur flasim për lodhjen, nga vjen ajo. A është e vështirë në fushën e betejës? Po. Por të bësh miq apo të futesh në tryezën diplomatike tani me Rusinë? Jo!”

I pyetur nëse Ukraina do të shfrytëzonte një shans për të vrarë Putin nëse do të krijohej një mundësi, Zelensky tha: “Kjo është luftë dhe Ukraina ka të gjitha të drejtat për të mbrojtur tokën tonë”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Gaza

G7: Nevojitet veprim urgjent për të minimizuar humbjet civile në Gaza

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

grat me te fuqishme

Forbes publikon listën e femrave më të fuqishme në botë, kryeson Ursula von der Leyen

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Rusia gjatë natës ka lëshuar 48 drone mbi Ukrainë, rrëzohen 41

JIM townsend

Townsend: Nuk mendoj se do ketë shpërthim lufte në Ballkan

Benjamin Netanyahu

Netanjahu: Vetëm ushtria izraelite mund të çarmatosë Gazën

INFO

NA NDIQ