I njohur për raportet e mira me Putin, Trump: Nëse rizgjidhem, do t’i jap fund luftës në Ukrainë brenda ditës

Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/05/2023

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump thotë me bindje se do të ishte në gjendje t’i jepte fund luftës brenda ditës nëse zgjidhet përsëri në Shtëpinë e Bardhë.

Përmes një interviste me Nigel Farage në GB News, Trump tha se për ndalimin e konfliktit do të “duhej 24 orë”.

“Do ta marr fund dhe do të ishte e lehtë”- tha Trump duke e konsideruar luftën një “katastrofë që duhet të ndalet”.

Sipas ish-presidentit, “ajo marrëveshje do të ishte e lehtë. Shumë prej saj ka të bëjë me paratë.”

Trump, i cili më parë është mburrur për marrëdhëniet e tij të ngushta me presidentin rus Vladimir Putin, thotë se dyshja kanë “kaluar mirë”. Ish-presidenti tha se Putin “nuk do të kishte hyrë kurrë në Ukrainë” nëse nuk do të ishte për “paaftësinë” e administratës së Joe Biden.

“Putini nuk po hynte, nuk u përmend kurrë dhe unë e njihja shumë mirë”, shtoi ai.

Top Channel

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia gjermane gjermani

Gjermani: 4 të vrarë nga të shtënat me armë zjarri në një familje

bolton

John Bolton: Nëse Donald Trump fiton, do të dalë nga NATO

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

gjermania-780x470

A po rikthehet shërbimi ushtarak i detyrueshëm në Gjermani?

Aleksej Navalny

Disa orë para funeralit të Alexei Navalny, familja nuk kanë një makinë për të transportuar trupin

Lloyd Austin Llojd

Austin: Nëse Ukraina bie, besoj se NATO do të hyjë në luftë me Rusinë

spitali - Gaza

Masakër në Gaza, forcat izraelite vrasin mbi 100 palestinezë që prisnin ndihmat humanitare

Biden

Biden: Pasoja të rënda për Ukrainën, nëse Kongresi nuk e miraton ndihmën

izrael tel aviv gaza

SHBA po e shqyrton mundësinë që të hedhë me avionë ndihma në Gazë

INFO

NA NDIQ