I nxehti afrikan/ Vazhdon faza portokalli – Nga nesër pasdite ndryshon

Picture of ina-online
ina-online

22/06/2024

Maqedonia e Veriut edhe gjatë së shtunës gjendet në fazën portokalli të të nxehtit ekstrem

Metereologët thonë se në pjesën jugore të vendit, priten temperatra mbi 40 gradë Celsius.

Mbeten në fuqi rekomandimet e Qeverisë. Bëhet thirrje që pa nevojë të mos dilet jashtë, por nëse e keni patjetër me vete mbani ujë dhe kapelë mbrojtëse. Pini më shumë lëngje dhe konsumoni ushqim të lehtë.

Qendra për Menaxhim me Kriza njofton se në 24 orët e fundit janë regjistruar tetë zjarre në ambiente të hapura dhe disa intervenime më të vogla. Zjarri është ende aktiv në zonën afër fshatit Cer të Kërçovës, i cili disa ditë është me intensitet të ndryshëm.

Dje, në këtë rajon, kishte intervenuar Helikopteri I MPB-së Bel – 412 duke hedhur 20 ton ujë për të parandaluar vatrat e zjarrit që rrezikonin pyjet.

Nga ana tjetër, metereologët paralajmërojnë se nga nesër pasdite dhe gjatë javës së ardhshme, do të ketë rënie të temperaturave.

Por, për shkak të energjisë së madhe të akumuluar në atmosferë, për shkak të të nxehtit ekstrem, lokalisht priten procese intensive në formë të motit të lig, me reshje të rrëmbyeshme shiu dhe breshëri si dhe shkarkime të fuqishme elektrike.

Bëhet thirrje që në rast të motit të lig, qytetarët të jenë të kujdesshëm, të mos qëndrojnë në ambiente të hapura dhe nën drunj të vetmuar.

TË FUNDIT
1 orë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë
3 orë
Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë
3 orë
A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?
3 orë
Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm
3 orë
Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke

ME TE LEXUARA

1 ditë
Eljesa Neziri, djali i ish-komandantit të ndjerë Ridvan Neziri emërohet drejtor në Agjencionin për Pronësi Industriale
1 ditë
Kroacia do të ndihmojë Maqedoninë e Veriut në shuarjen e zjarreve
6 orë
Qeveria çoi në Kuvend listën e zëvendësministrave, këto janë emrat?
1 ditë
Kasami flet për ministrinë e Stoilkoviçit, çka do të ndodhë me të punësuarit shqiptarë
1 ditë
Vritet një ushtar i Maqedonisë së Veriut
1 ditë
Mbi 1800 kompani janë mbyllur gjatë 2024 në Maqedoninë e Veriut
6 orë
Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri

LEXO MË SHUMË

IMG_4461

Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë

hristijan mickoski

Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë

Charles Kupchan

A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm

kufi zjarr bogorodice

Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke

denar

Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione

pasaporta dokumente personale

Mbi 5600 veta kanë hequr dorë nga shtetësia e Maqedonisë gjatë pesë viteve të fundit

Afrim Gashi

Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri

qeveria e maqedonise

Qeveria çoi në Kuvend listën e zëvendësministrave, këto janë emrat?

INFO

NA NDIQ