I nxehti saharian, gratë shtatëzëna dhe burrat mbi 60 vjeç të lirohen nga puna

Picture of ina-online
ina-online

10/06/2024

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut do të mbaj një seancë të jashtëzakonshme, të udhëhequr nga Ministria e Shëndetësisë, për të adresuar një valë të nxehtit të paralajmëruar që pritet të godasë vendin në datat 11 dhe 12 Qershor 2024.

Kjo seancë erdhi si rezultat i informacioneve të marra nga Instituti i Shëndetit Publik dhe alarmeve të motit të Institutit për Çështje Hidrometeorologjike, të cilat parashikojnë një rritje të ndjeshme të temperaturave në disa qytete të vendit.

Zonat specifikisht të prekura nga kjo valë të nxehtit janë Gjevgjeli, Bogdancë, Vallandovë dhe Dojran, ku temperaturat do të arrijnë në nivele të larta në fazën e portokalltë. Për këto rajone, qeveria ka miratuar një sërë rekomandimesh për të minimizuar rrezikun ndaj shëndetit të popullatës:

Lirim nga Detyrimet e Punës: Grupet më të rrezikuara, përfshirë gratë shtatzëna dhe personat mbi 60 vjet, do të lirohen nga detyrimet e punës për të shmangur ekspozimin e tepruar ndaj nxehtit.

Masa në Institucionet e Kujdesit për Fëmijët: Në kopshte nuk do të praktikohet aktiviteti fizik dhe fëmijët nuk do të nxirren jashtë në intervalin kohor prej 11:00 deri në 17:00 për të mbrojtur ata nga rrezatimi i drejtpërdrejtë i diellit.

Ndihmë nga Autoritetet Lokale dhe Organizatat: Njësitë e vetëqeverisjes lokale së bashku me Kryqin e Kuq dhe Qendrat për Çështje Sociale do të ofrojnë ndihmë për personat e vetmuar, të moshuar, të pafuqishëm dhe të pastrehë në zonat e prekura.

Rikujtime për Punëdhënësit: Punëdhënësit rikujtohen për detyrimin e respektimit të rregulloreve ligjore në fushën e sigurisë dhe shëndetit në punë, veçanërisht në proceset e prodhimit që paraqesin rrezik shtesë gjatë valës së nxehtit.

Ndërkohë, rajonet e Shkupit dhe Vardarit janë paralajmëruar gjithashtu për temperatura të larta, por ato do të preken nga vala në fazën e verdhë, ku do të zbatohen rekomandimet e përgjithshme të cilat do të njoftohen nga Ministria e Shëndetësisë.

Qeveria apelon tek të gjithë qytetarët dhe punëdhënësit që të marrin masat e nevojshme dhe të ndjekin udhëzimet për të garantuar sigurinë dhe shëndetin gjatë kësaj periudhe të temperaturave të larta.

TË FUNDIT
6 minuta
Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane
20 minuta
Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare
43 minuta
Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit
46 minuta
Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut
2 orë
Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve

ME TE LEXUARA

19 orë
Gjermanët dhe Zviceranët ndahen me barazim, por ecin përpara
3 orë
Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë
10 orë
Mot me diell dhe shumë i nxehtë, pasdite në disa pjesë të luginave paraqitje e mundshme e shiut të rrëmbyeshëm, bubullimave dhe erës së fuqishme
1 ditë
Taravari para votimit të Qeverisë: Këto janë zotimet tona!
6 orë
Taravari mori detyrën e re, nga sot drejton ministrinë e Shëndetësisë

LEXO MË SHUMË

Murtezani-Mariciq-750x430

Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane

IMG_3551

Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare

isuf-kadriu1-780x470

Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit

maqedoni greqi marreveshja e prespes

Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut

arben taravari

Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve

talat xhaferi

Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori

BDI selia

Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë

Angela Ageler

Aggeler uron Qeverinë e re: Pres të vazhdojmë partneritetin

mexhiti 1

Izet Mexhiti mer detyrën si ministër i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor

INFO

NA NDIQ