I preferuari i të gjithëve Carlo Ancelotti për të marrë detyrën te Brazili

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

26/03/2023

Ancelotti i preferuari i të gjithëve për të marrë detyrën te Brazili.

Sipas presidentit të Selecao, Ednaldo Rodrigues, Carlo Ancelotti është konsideruar si ‘zgjedhja e dukshme’ për të marrë postin vakant si trajneri i ekipit kombëtar të Brazilit nëse ai vihet në dispozicion në fund të sezonit.

Posti i Brazilit ka mbetur i paplotësuar që kur ish-trajneri Tite u largua nga posti i tij pas eliminimit të Brazilit në çerekfinale në Kupën e Botës “Katar 2022”.

Ancelotti, i cili ka në dispozicion një bërthamë talentesh braziliane si Eder Militao, Vinicius Jr. dhe Rodrygo në punën e tij aktuale me Real Madridin, është emëruar si zgjedhja e parë për të marrë detyrën në Brazil.

Sipas Rodrigues, ish-trajneri i Juventusit, Milanit dhe Napolit nuk është vetëm i preferuari i lojtarëve për të marrë postin, por edhe zgjedhja e tifozëve.

“Unë me të vërtetë e admiroj për ndershmërinë e tij në mënyrën se si punon dhe sa konstante është puna e tij. Ai nuk ka nevojë për prezantime. Ai është me të vërtetë një top trajner që ka disa arritje dhe shpresojmë të ketë edhe më shumë”, ka thënë fillimisht Rodrigues në një intervistë të fundit.

“Ancelotti nuk është vetëm i preferuari i lojtarëve, por duket edhe i tifozëve. Kudo që shkoj në Brazil, në çdo stadium, ai është emri i parë për të cilin më pyesin tifozët”.

“Ata flasin për të në një mënyrë shumë të dashur, në njohje të punës shembullore që ka bërë në karrierën e tij. Le të kemi besim te Zoti, të presim kohën e duhur dhe do të shohim nëse mund ta realizojmë, ndërsa kërkojmë trajnerin e ri të kombëtares braziliane”, përfundoi presidenti i Federatës Braziliane të Futbollit.

Deri më tani, nuk ka pasur asnjë qasje zyrtare nga Brazili për shërbimet e Ancelottit, pavarësisht vlerësimeve të larta të Rodrigues për italianin.

Kontrata aktuale e Ancelottit me Real Madridin zgjat deri në verën e vitit 2024, që do të thotë se federata braziliane do të duhet të negociojë me Real Madridin nëse duan të marrin zgjedhjen e tyre të parë për të plotësuar pozicionin e trajnerit.

Në rast se dështon pista Ancleotti, Brazili mund t’i drejtohet trajnerëve të njohur si Jose Mourinho, Jorge Jesus apo Fernando Diniz.

TË FUNDIT
2 orë
Ky flamur ka çartur mediumin serb, kjo ndodhi në ndeshjen Itali – Shqipëri, mbi 50 mijë shqiptarë (FOTO)
11 orë
Bajrami ia theu rekordin rusit, goli i shqiptarit më i shpejti në historinë e Kampionatit Evropian
11 orë
Gjimshiti flet hapur pas ndjeshjes, çfarë nuk shkoi mirë?
11 orë
Selektori i Italisë: Duhej ta kishim ndëshkuar më shumë Shqipërinë
11 orë
Sylvinjo i zhgënjyer nga humbja, por thotë se Kombëtarja ende ka për të bërë

ME TE LEXUARA

1 ditë
EURO 2024/ Shqipëri – Itali, si priten të rreshtohen skuadrat
15 orë
“Në shtëpi fiton gruaja... por sot fiton Italia”, çifti italo-shqiptar 'përplasen' për ndeshjen
1 ditë
Mes urrejtjes dhe arrogancës nacionaliste: si lindi Kampionati Evropian i futbollit
15 orë
Spanja tregon “muskujt” në grupin e kuqezinjve, mposhtin kroatët
1 ditë
De Biasi bën prognozën e ndeshjes Itali-Shqipëri, lartëson tre nga kuqezinjtë tanë
14 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
1 ditë
Itali-Shqipëria, flet kryeministri Rama: Vetëm deti na ndan, shpresoj të përfundojë në barazim
14 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

LEXO MË SHUMË

shqiptaret plisa tifozet kuq e zi

Ky flamur ka çartur mediumin serb, kjo ndodhi në ndeshjen Itali – Shqipëri, mbi 50 mijë shqiptarë (FOTO)

bajrami

Bajrami ia theu rekordin rusit, goli i shqiptarit më i shpejti në historinë e Kampionatit Evropian

Berat-GJimshiti-82828-780x470

Gjimshiti flet hapur pas ndjeshjes, çfarë nuk shkoi mirë?

spaleti

Selektori i Italisë: Duhej ta kishim ndëshkuar më shumë Shqipërinë

sylvinjo silvinjo

Sylvinjo i zhgënjyer nga humbja, por thotë se Kombëtarja ende ka për të bërë

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

INFO

NA NDIQ