I premtoi pune në Gjermani, agjencia sorrollat qytetarin e i zhvat 700 Euro

ina-online
ina-online

9 Qershor, 2023

Disa herë emisioni “Stop” ka trajtuar problematika, që lidhen me Agjencitë e Punësimit, të cilat pasi u marrin paratë qytetarëve, pa u ofruar shërbimin e premtuar.

E tillë është edhe “Viza Travel Agjensi” me administrator, Hamëz Bytyqi. Anselmo Karaj, tregoi se në vitin 2019 pa një njoftim në Facebook në këtë agjenci, që atëherë quhej “Punësohu.Eu”.

Agjencia ndodhej në Kosovë, pastaj u mbyll atje dhe operon në Shqipëri, Rinas dhe Durrës.

Fillimisht Anselmo pagoi 200 Euro, pastaj 500 euro të tjera për punësim të rregullt në Gjermani. Ndërsa priste takimin në ambasadë, agjencia vetëm i shtynte afatet.

Por kanë kaluar 3 vjet dhe agjencia nuk ka siguruar as dërgimin e qytetarit në Gjermani dhe as i kthen paratë.

“Stop” foli me administratorin Hamëz Bytyqi, i cili pasi u njoh me problematikën, premtoi t’i kthente qytetarit paratë në llogari brenda pak ditësh.

“Javën që vjen e kam autorizuar kontabilistin tonë me aktivizu. Po pra i njëjti pronar jam e nderuar. Përsa i përket rastit të këtij, ky llogaritet rast i mbyllur. Të hënën merr lekët. Ideja është që ne kemi pas disa mosmarrëveshje me atë që ka pas administrator, që ka bashkëpunuar. Tani të dy kanë shkuar në Gjermani dhe më ka mbetur barra mua. Këtij i kthehen 500 Euro, shuma e fundit e paguar. Në marrëveshje shkruhet nëse nuk sigurohet se ka qenë problemi tek datat për takimin e nderume. Nëse ambasada nuk ia cakton ditën për takim do t’i kthehet shuma e fundit e paguar”, tha Bytyqi.

“Stop” kontakton me qytetarin dhe këmbëngul deri në kalimin e shumës së premtuar.

“Falë emisionit “Stop” kjo gjë më në fund u zgjidh”, tha denoncuesi./ Tv Klan

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rinas aeroporti nene tereza

Aeroporti “Nënë Tereza” shifra rekorde, 5.2 milionë udhëtarë nga fillimi i vitit

ditmir bushati

Bushati: Shqipërisë nuk i takon t’i shkelë syrin Serbisë! Përpara se të jemi euroatlantikë, kemi interesat tona kombëtare

Edi Rama

Rama: Shqipëria i bashkohet thirrjes së Qeverisë së SHBA-së për deeskalim të menjëhershëm në kufi

greqi policia

Tmerr në Greqi/ E preu makineria e mishit, humb jetën shqiptarja në sy të vajzës

durres-plazh-bregdet

Bumi turistik dështon të sjellë bum ekonomik

Foto: Ilustrim

Vetëvritet burri që ekzekutoi gruan 35-vjeçare në Itali (FOTO)

azil

Po rritet pakënaqësia e gjermanëve me politikën e migracionit, shikoni sa vota do të fitonte AfD

Edi Rama

​Rama shpjegon kërkesën që KFOR të marrë kontrollin në veri: Reagimet i quan dhimbshme e qesharake

artur liolini

Atë Artur Liolini ndërron jetë në SHBA, Begaj: Pasardhës i denjë i Fan Nolit

INFO

NA NDIQ