I privuar nga liria edhe një person për ndërhyrjen në M-NAV

INA
INA

12/01/2024

Në një njoftim zyrtar, Prokuroria Themelore Publike Shkup ka shprehur opinionin se, megjithëse vendimet e Gjykatës Themelore Penale Shkup për caktimin e masës së arrestit shtëpiak për katër të dyshuarit në rastin e ngjarjeve në M-NAV, Ligji për procedurë penale nuk i lejon prokurorisë të bëjë ankesë kundër këtyre vendimeve.

Gjatë ditës së djeshme, Këshilli Penal ka vendosur masën e arrestit shtëpiak dhe ka bërë të ditur se palët kanë të drejtë të anksohen në Gjykatën e Apelit Shkup në afat prej 24 orëve nga pranimi i vendimeve. Megjithatë, prokuroria bën të ditur se, sipas Ligjit për procedurë penale, ankesa mund të bëhet vetëm nga i akuzuari në afat 24 orësh dhe vendimin e apelit e merr Këshilli i Gjykatës më të lartë.

 

Në një praktikë gjyqësore të mëparshme, Gjykata e Apelit ka vendosur që Prokuroria të respektojë vendimin e Këshillit Penal, edhe pse prokuroria vazhdon të mbajë mendimin se masat e marra nuk janë të mjaftueshme për sigurimin e të dyshuarve dhe mbrojtjen e procedurës.

Së bashku me këtë, gjatë ditës së sotme, një person i përfshirë me urdhër hetimor për të njëjtën ngjarje është gjetur dhe privuar nga liria. Prokuroria publike ka njoftuar se do të propozojë masën e paraburgimit për këtë person, i cili më parë nuk ishte në dispozicion të organeve të rendit. Ngjarja vazhdon të monitorohet nga autoritetet për zhvillime të mëtejshme.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

scholz-shulc-olaf

Gjermania nuk do të dërgojë trupa tokësore në Ukrainë

kandidatet per president

Osmani i mblodhi nënshkrimet për president, edhe pak ju duhen Taravarit, Dimitrievskit dhe Vankovskës

daniel server

Serwer për Vuçiq-in: Dëshiron të mbajë hapur opsionin ushtarak në Kosovë

kosov kroaci

A e rekomandoi ambasada e Kosovës një kosovar të pranojë dokumentet e Serbisë? MPJ deklarohet për rastin

kamberi vucic

Vuçiç fton shqiptarët në qeverinë e re, cila ishte përgjigja ndaj tij?

Prokuroria

Po kontrollohet një lidhje e mundshme e vrasjes në Bllacë me shpërthimin e një zjarri në Çair

aeroport italiane franceze

Shtrenjtohen biletat e fluturimeve, ja sa do të shkojnë?

Biden

Biden shpreson për një pauzë të luftimeve në Gazë gjatë Ramazanit

Rama Zelenski

Zelensky arrin sot në Tiranë, merr pjesë në Samitin për Ukrainë

INFO

NA NDIQ