I shuhet ëndrra Putinit për të pushtuar Ukrainën – teza që rrëzon planin e Rusisë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

21/03/2022

Vladimir Putin ende ëndërron të pushtojë Kievin dhe të nënshtrojë Ukrainën. Por sa më gjatë të zgjasë lufta e tij në vendin fqinj, aq më të larta janë humbjet në radhët e tij dhe aq më të mëdha janë dyshimet për një triumf rus. Të paktën për vëzhguesit jashtë “flluskave” të Kremlinit.

Pala ruse ende pretendon që situata është nën kontroll, gjithçka po shkon sipas planit.

Megjithatë, realiteti është i ndryshëm, siç ishte beteja e hidhur për aeroportin Chernobayevka pranë Cherson të shtunën: Atje Ukraina u kundërpërgjigj ashpër kundër pushtuesve rusë, sipas deklaratave të tyre duke i shkaktuar humbje të mëdha kundërshtarit. Një video nga aeroporti tregon automjete të ushtrisë ruse me aftësi të kufizuara, disa prej të cilave janë në flakë. Ukrainasit thanë më vonë se kishin sulmuar rusët në aeroport për herë të gjashtë, shkruan Blid plus, përcjell “Bota sot”.

Gjeneral-lejtnant amerikan Ben Hodges i cili komandonte forcat tokësore amerikane në Evropë deri në vitin 2017 e merr betejën për aeroportin si një nga shumë provat se rusët prisnin gjithçka, përveç rezistencës së ashpër të ukrainasve.

Pastaj Hodges parashtron një tezë që ju bën të uleni dhe të vini re:

“Pushtimi rus mund të arrijë pikën e tij kulmore në shtatë ose tetë ditët e ardhshme. Me fjalë të tjera: Sipas Hodges, mund të ketë një pikë kthese pak më vonë, një javë domethënë kur morali, materiali dhe fuqia punëtore e trupave ruse janë shterur edhe më shumë”, u shpreh ai.

Me tezën e tij, Hodges i referohet gjeneralit kryesor prusian dhe shkencëtarit ushtarak Carl von Clauseëitz (†1831), i cili e përshkroi “pikën kulmore” në librin e tij “Për luftën” si më poshtë:

“Përtej kësaj pike qëndron kthesa, kthim prapa, forca e një pengese të tillë është zakonisht shumë më e madhe se forca e goditjes.”

E përkthyer në luftën në Ukrainë, kjo nuk do të thoshte asgjë tjetër veçse: Rusia do të dështojë përgjakshëm në tentativën për pushtim, municionet së shpejti do të harxhohen.

Gjatë ditëve të fundit, trupat ukrainase kanë raportuar vazhdimisht kundërsulme të dhunshme. Kundërsulmet që nënkuptojnë vetëm një gjë për Putinin: asgjë nuk shkon sipas planit, ai humb qindra ushtarë çdo ditë, si dhe shumë tanke, helikopterë dhe pajisje të tjera ushtarake. Nuk ka mbetur asgjë nga ideja e tij për të pushtuar Kievin në vetëm pak ditë.

Në analizën e Hodges ka indikacione të mëtejshme për kolapsin e mundshëm të sulmuesve ndër të tjera se rusët me sa duket po rekrutojnë mercenarë sirianë, po flasin me Kinën për dërgesat e armëve dhe mbështetjen financiare dhe se shoku i Putinit, Lukashenko (ende) nuk e ka vendosur trupat nga Bjellorusia që gjithashtu luan një rol të jashtëzakonshëm.

Hodges thjesht dyshon se municioni i sulmuesve nuk do të zgjasë shumë: “Nuk keni kurrë municion të mjaftueshëm, sepse në luftë nevoja është gjithmonë më e lartë se sa llogaritet në kohë paqeje”./botasot

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1316

Albulena Haxhiu: Koalicioni VLEN e ka mbështetjen e parezervë të Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes

IMG_1293

Krerët e VLEN-it në Berlin: Diaspora i thotë po ndryshimit

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

Screenshot_2024-04-19-19-07-50-881_com.android.chrome-edit

Prani e madhe e njësive policore në Haraçinë të Shkupit

menduh thaci

Thaçi: Na duhet mbi 150 mijë vota për Bujarin

IMG_1265

Sondazhi i IRI: Serbia aleati më i rëndësishëm për qytetarët maqedonas, Bullgaria, Rusia dhe Kosova shihen si kërcënim

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Edhe 4 ditë deri në përfundim të fushatës për zgjedhjet presidenciale, ja çfarë premtojnë e për çfarë akuzojnë kandidatët

FB_IMG_1713533454518

VLEN takon mërgatën shqiptare në Berlin dhe Cyrih

UNICEF refugjate

UNICEF përsërit thirrjen për armëpushim pasi numri i fëmijëve të vrarë në Gaza tejkalon 14 mijë

INFO

NA NDIQ