I vdes nëna, nuk e lirojnë për varrim kumanovarin e dënuar me “Grupin e Kumanovës”

Iliria News Agency
Iliria News Agency

05/01/2022

Irfan Luftiu është njëri nga të dënuarit e rastit të “Lagjes së Trimave” në Kumanovë, të cilit i ka vdekur nëna, por autoritetet e burgut nuk e liruan për varrimin e saj.

Familjarë të tij thonë për INA se Irfani padrejtësisht është dënuar sepse ai ishte civil me profesion berber e që as nuk ishte pjesë e Grupit të Kumanovës në ngjarjet e 9 majit të 2015 në Lagjen e Trimave në Kumanovë.

Ata thonë se këtyre ditëve i vdiq nëna në Gjermani dhe është sjell në vendlindje për tu varrosur, por Irfani si një djal i saj nuk u lirua nga burgu për të marr pjesë në varrimin e saj.

“Nuk është e drejt, dikush blen drejtësinë me miliona euro, e dikush është viktimë”, thonë familjarë të tij.

Irfan Lutfiu është i dënuar me 14 vjet burg për vepër penale “ter rorizëm”, edhe pse ai nuk ka pasur të veshur uniformë ushtarake, nuk ka përdorur armë kundrejt forcave policore më 9 maj të vitit 2015. Ai u arrestua në shtëpinë e tij, ku ishte me babain.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shpetim idrizi

Idrizi: Ka biznesmenë që mburren se fituan 300 mln euro në Shqipërinë e varfër

bolton

John Bolton: Nëse Donald Trump fiton, do të dalë nga NATO

Hovenier Kurti

Dialogu për dinarin, Hovenier vjen me një kërkesë për Qeverinë – ja kë kërkon në takime!

matura-shteterore-provimi

Provimi i maturës shtetërore sivjet më 1 dhe 8 qershor

xhemail jusufi

BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

stevo-pendarovskiii-780x470-1

PRSD mbështet rikandidimin e Pendarovskin për president

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

INFO

NA NDIQ