“I vetmuar në Davos”, analisti “zbulon” pse Vuçiqit iu caktua vendi prapa liderëve

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

20/01/2023

Profesori dhe analisti nga Amerika, Binak Maxharraj, ka komentuar panelin për Ballkanin Perëndimor në kuadër të Forumit Ekonomik Botëror në Davos.

Në panel kanë marrë pjesë liderët e të gjitha vendeve, ndërsa Maxharraj, ka spikatur Vuçiqin që sipas tij, është izoluar në këtë forum.

Maxharraj thotë se ajo çfarë bie në sy në këtë panel, në krahasim me panelet të viteve të kaluara, është izolimi i presidentit të Serbisë, i cili nuk u lejua që të ulet me liderët tjerë, por iu caktua një vend dytësor, prapa shpinës së të gjithë liderëve.

“Izolimi i Vuçiqit në Forumin Botëror në Davos?! Edhe sivjet në Davos, si çdo vit tjetër, u mbajt paneli për Ballkanin Perëndimor në kuadër të Forumit Ekonomik Botëror, ku po marrin pjesë liderët nga të gjitha vendet. Ajo se çfarë bie në sy në këtë panel në krahasim me panelet tjerë të viteve të kaluara është izolimi i presidentit të Serbisë i cili nuk u lejua që të ulet me liderët tjerë, por ia caktuan një vend dytësor prapa shpinës së të gjithë liderëve”, ka shkruar Maxharraj.

Sipas tij, kjo ndodh për shkak se liderët tjerë nuk donin afër një kriminel, dhe për shkak të krimeve dhe gjenocidit në Kosovë.

“Kjo ka ndodhur për shkak se liderët në këtë forum nuk donin që ta kishin afër një kriminel që nuk përkrahu qëndrimet e BE-së për ta dënuar agresionin rus në Ukrainë. Por, edhe për shkak të krimeve dhe gjenocidit që ka bërë në tërë hapësirën e ish-Jugusllavisë e në veçanti në Kosovë së bashku me santrapin, krye kasapin e Ballkanit, Sllobodan Millosheviq. Vendin këtij kriminelit ia caktuan prapa shpinës së liderëve që iu përkujton momentet sikur ia kanë dhënë rolin për mbajtjen e procesverbalit të kësaj mbledhjeje. Ky nuk e Meriton ndonjë vend më meritor, pos atij siç shihet edhe në këtë foto”, ka përfunduar profesori.

https://www.facebook.com/agim.rexhepi/posts/10226221483296964

TË FUNDIT
12 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?
13 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
16 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
18 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
18 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

ME TE LEXUARA

1 ditë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
1 ditë
Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur
1 ditë
Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet
18 orë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
18 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump
18 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
16 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

LEXO MË SHUMË

IMG_4355

Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

trump sulm

Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

biden trump

Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

trump-6-1

Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet

trump sulm

Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur

trump sulm

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

INFO

NA NDIQ