IA ndihmon në mënyrë disproporcionale në mbrojtjen kundër kërcënimeve të sigurisë kibernetike

INA
INA

27/02/2024

Zhvillimet e shpejta në inteligjencën artificiale mund të ndihmojnë në forcimin e mbrojtjes kundër kërcënimeve të sigurisë në hapësirën kibernetike, sipas CEO të Google, Sundar Pichai.

“IA ndihmon në mënyrë disproporcionale në mbrojtjen kundër kërcënimeve të sigurisë kibernetike”, tha ai.

​Mes shqetësimeve në rritje për përdorimet potencialisht të këqija të IA-së, Pichai tha se mjetet e inteligjencës mund të ndihmojnë qeveritë dhe kompanitë të përshpejtojnë zbulimin dhe përgjigjen ndaj kërcënimeve nga aktorët armiqësorë.

“Ne kemi të drejtë të shqetësohemi për ndikimin në sigurinë kibernetike. Por IA-ja, mendoj se në fakt, në mënyrë kundërintuitive, forcon mbrojtjen tonë ndaj sigurisë kibernetike”, u tha Pichai delegatëve në Konferencën e Sigurisë në Mynih në fund të javës së kaluar.

Pichai tha se IA-ja ishte duke ulur kohën e nevojshme për mbrojtësit për të zbuluar sulmet dhe për të reaguar kundër tyre.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

iphone- telefon mobil

Pretendimi se përditësimi më i fundit i iOS i bën pajisjet të papërdorshme, ka një zgjidhje për këtë problem

tik tok

TikTok me shërbimin e ri kërcënon Instagramin

meta-logo-1

​Meta prezanton çipin e ri të trajnimit për inteligjencën artificiale

spacex-leshon-me-sukses-raketen-falcon-heavy_5cb0dafb5e977

Sa i ‘rrezikon’ Starlink kompanitë shqiptare të internetit?

iphone- telefon mobil

Messenger bën ndryshime dhe përdoruesit mezi i kanë pritur!

Elon-Musk-cip

Musk: IA do ta tejkalojë inteligjencën njerëzore deri në fund të vitit të ardhshëm

tik tok

TikTok po zhvillon një aplikacion të ri që do të konkurrojë me Instagram

Apple-1

Apple do të paguajë shuma të mëdha për të licencuar miliona imazhe me Al

Bitcoin

Bitcoin në 72,600 dollarë: halving është afër

INFO

NA NDIQ