IBM: Europa është më e goditura nga sulmet kibernetike në 2023

INA
INA

29/02/2024

Sulmet kibernetike goditën Europën me shumë se asnjë rajon tjetër në 2023 sipas një studimi të IBM.

Kontinenti kishte 32 përqind të incidenteve analizuar nga gjiganti i teknologjisë. Vitin e kaluar shënjestra kryesore e sulmeve ishte Azia dhe Paqësoi ndërsa këtë vit kishte 23 përqind të incidenteve.

Amerika e Veriut është e dyta me 26 përqind të incidenteve. Në mbarë botën IBM vuri re një rritje me 266 përqind të përdorimit të maluerëve të vjedhjes së të dhënave – infostealer – të cilët mund të kompromentojnë llogari.

Në Europë numrin më të madhe të sulmeve e kishte Britania me27 përqind ndjekur nga Gjermania me 15 përqind dhe Danimarka me 14 përqind.

Portugalia ra në sy gjithashtu me 11 përqind të sulmeve ndërsa vende si Franca dhe Italia kishin qenë shënjestër në 8 përqind të rasteve secila.

Sipas IBM Europa po shndërrohen në një prej rajoneve më të goditura nga sulmet ransomware.

/PCWorld Albanian

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

iphone- telefon mobil

Pretendimi se përditësimi më i fundit i iOS i bën pajisjet të papërdorshme, ka një zgjidhje për këtë problem

tik tok

TikTok me shërbimin e ri kërcënon Instagramin

meta-logo-1

​Meta prezanton çipin e ri të trajnimit për inteligjencën artificiale

spacex-leshon-me-sukses-raketen-falcon-heavy_5cb0dafb5e977

Sa i ‘rrezikon’ Starlink kompanitë shqiptare të internetit?

iphone- telefon mobil

Messenger bën ndryshime dhe përdoruesit mezi i kanë pritur!

Elon-Musk-cip

Musk: IA do ta tejkalojë inteligjencën njerëzore deri në fund të vitit të ardhshëm

tik tok

TikTok po zhvillon një aplikacion të ri që do të konkurrojë me Instagram

Apple-1

Apple do të paguajë shuma të mëdha për të licencuar miliona imazhe me Al

Bitcoin

Bitcoin në 72,600 dollarë: halving është afër

INFO

NA NDIQ