Ibrahimi i Alternativës pyet: A është vlerë europiane që me njerëz që janë në lista të zeza, si Nikolla Gruevski e Sasho Mijallkovi, të bëhen ndryshimet kushtetuese për integrim në BE?

ina-online
ina-online

07/10/2023

Sekretari i Përgjithshëm i Alternativës, Zeqirija Ibrahmi, ka reaguar ndaj atyre që thonë se tani nuk është koha për heqjen e emërtimit ofendues për gjuhën shqipe.

Ai thotë se një veprim i tillë shfaq inferioritet dhe mazohizëm ngase ia ndalon vetes të drejtat elementare njerëzore.

“Të thuash se “nuk është koha për heqjen e emërtimit ofendues të gjuhës shqipe”, duke e arsyetuar këtë me terma euroitengrues, përveç që shfaq inferioritet dhe mazohizëm, sepse ia ndalon vetes të drejtat elementare njerëzore për llogari të agjendave globale, duke e shpallë veten të parëndësishëm dhe të tjerët më të rëndësishëm se veten, kjo flet edhe për injorancë politike, sepse kjo i bie se emërtimi i saktë dhe i drejtë i gjuhës amë konsiderohet veprim antieuropian.
Për këta njerëz e kam një pyetje: a është vlerë europiane që me njerëz që janë në lista të zeza, si Nikolla Gruevski e Sasho Mijallkovi, të bëhen ndryshimet kushtetuese për integrim në Bashkimin Europian?”, ka shkruar Ibrahimi.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

TABANOC-696x522

Kapen 13 sirianë në afërsi të vendkalimit kufitar “Tabanoc”

bullgari-maqedoni

OKB: Bullgaria t’i garantojë të drejtat e pakicës maqedonase

Izet Mexhiti kasami opozita len lidhja

LEN: BDI së pari i mashtroi shqiptarët me Naser Zyberin, tani për së dyti me Talat Xheferin si kryeministër teknik-administrativ

sela

Ndërroi jetë aktivisti i ASH-së, Emri Bislimi

arrestime terrorizem shkup

Ndalohet një 20-vjeçar nga Kumanova, kapet me lëndë narkotike

naser zyberi

Zyberi me rastin e 10 dhjetorit: Secili ka të drejtë të jetojë një jetë normale

Bujar Osmani

Osmani: Shqiptarët përdoren si temë rezervë për pozicione më të mira elektorale nga partitë nacionaliste maqedonase!

vucic

Vuçiq: Infrastrukturë gazi edhe drejt Maqedonisë së Veriut!

lsdm vmro

Vrasësi dhe vrasjet shfrytëzohen për politikë ditore/ VMRO-ja dhe LSDM-ja vazhdojnë të kërkojnë përgjigje nga njëra-tjetra

INFO

NA NDIQ