Ibrahimi: Partitë shqiptare të kërkojnë ndryshimin e Kushtetutës, jo heqjen e 20%-shit!

INA
INA

03/11/2023

Ish-deputeti i PDSH-së, Orhan Ibrahimi, në një intervistë për gazetën LAJM, tha se problemet e shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut, burojnë nga Kushtetuta dhe se për një të ardhme të sigurtë të vendit, nevojitet një marrëveshje historike mes shqiptarëve dhe maqedonasve, për të ndryshuar aktin më të lartë juridik të vendit.

“Një popull i cili është autokton, një popull i cili nuk e dimë sa jemi, prej 700 mijë deri në 1 milion, nuk kemi kapacitete ne me të vërtetë të merremi vesh në formë demokratike, të kemi një marrëveshje historike me maqedonasit për ta ndryshuar dhe ridefinuar Maqedoninë si shtet të maqedonasve dhe shtet të shqiptarëve. Gjitha shtetet moderne, përfshirë edhe shtetet në rajon këtu që i kemi afër, Kosova, Bosnja, Qipro, shtetin e kanë të rregulluar mbi bazat e parimit të demokracisë konsesuale. Po nuk erdhi në shprehje ky formulim dhe ky zbatim i demokracisë konsesuale në Kushtetutë, nuk ka subjekt politik shqiptar. Nuk mund të pretendojnë, të thirren se ne jemi subjekt shqiptar dhe dëshirojmë të heqim 20%. Opozitës shqiptare, subjekteve politike shqiptare i mungon koncepti dhe ne me forcë do të bëjmë përpjekje që ky grup i miqve, dashtë Zoti nesër edhe me subjekt politik, që ta rinisim edhe një herë vërtetë betejën politike, që t’i vetëdijesojmë një herë qytetarët shqiptar, pastaj të bëjmë marrëveshjen apo betejën me maqedonasit, t’i ulim në karrikë që tu themi se nuk mundet Maqedonia kështu. Nuk mund të egzistojë Maqedonia vetëm si pronë e maqedonasve, buxheti, shëndetësia, arsimi, infrastruktura, investimet kapitale, gjithçka shkon për qytetarin maqedonas”, tha Ibrahimi.

Në të njejtën intervistë, Ibrahimi paralajmëroi se me ish-kolegët e tij, Bekim Fazliun, Gazmend Aliun dhe Merale Feratin, po punojnë për formimin e një partie të re politike.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pacolli pasuria

Behgjet Pacolli konfirmon vrasjen e gruas së këshilltarit të tij, ja si reagon (FOTO)

blinken cameron shkup

Lavrov ateroi në Shkup, por përpos Blinkenit u larguan edhe Borell dhe Kameron

lavrov bujar osmani

24info: Lavrov kundër Kosovës së pavarur, Osmani u grind me të gjithë për ta sjellë në Shkup

jeton abdullahu flamuri

Flet tetovari që ngriti flamurin kombëtar pranë kishës në Kodrën e Diellit

flamur gashi

Flamur GASHI, do të jetë Drejtor Menaxhues i Televizionit “A2 CNN” në Kosovë!

blinken lavrov

Blinken dhe Lavrov nuk u përpoqën në Shkup, sekretari amerikan u largua për Izrael pa mbërritur kryediplomati rus

Kovacevski

Kovaçevski: Qytetarët nuk e duan izolimin, ashtu siç ndodhi për 11 vjet

shen-naum2-696x466

Ahmet Zogu a e shiti Shën Naumin? Truku në vendimin e gjykatës së Hagës

adriatik lapaj

Lapaj: Nuk ndihem mirë që Shqipëria 30 vite s’ka bërë asgjë për shqiptarët e Maqedonisë

INFO

NA NDIQ