Ibrahimi: Shqiptarët nuk përfitojnë asgjë nga kryeministri teknik, vetëm rroga i rritet Xhaferit

ina-online
ina-online

29/01/2024

Sekretari i Përgjithshëm i Alternativës, Zeqirija Ibrahimi në një intervistë për portalin Lajmpress, duke komentuar emërimin e Talat Xhaferit për kryeministër teknik, tha se përkundër ekzaltimit që është shfaqur në media se është bërë një arritje historike, e vërteta sipas tij, të cilën e di edhe vet Xhaferi, është se detyra e tij është vetëm teknike dhe ai do të duhet të menaxhoj me procesin e organizimit të zgjedhjeve presidenciale dhe atyre parlamentare.

“Kështu që në kuptim formal dhe përmbajtjesor është një detyrë fare teknike dhe e parëndësishme, kurse ekzaltimi që ndodh është shpresojë në frymë të fushatës që organizon partia BDI në funksion të piarit të saj zgjedhor. Është e kuptueshme dhe e pritshme që ata të shfrytëzojnë këtë qastë duke e interpretuar si një fitore historike të madhe për shqiptarët dhe madje duke kërkuar asistencë edhe nga eksponentë të caktuar të Kosovës. Por realisht duhet që ta kenë të qartë edhe shqiptarët në Maqedoni por edhe shqiptarët e Kosovës dhe të Shqipërisë se detyra e Xhaferit është vetëmse teknike dhe nuk duhet të presim asgjë përmbajtjesore, asgjë që mund të ndryshojë pozitën apo statusin e shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut pos që i rritet rroga zotit Xhaferi dhe besoj se do të bëjnë ca defile me makinat zyrtare të kryeministrit dhe me gjithë eskortën e makinave që e shoqërojnë atë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

lsdm mitrevski kovacevski zecevic kryesia

LSDM dorëzon në Kuvend propozim-ligjin kundër rritjes së pagave për funksionarët

fejzi hajdari

Hajdari: Kandidatët shqiptarë garë për nënshkrime, kandidatët maqedonas për president

burgu manastirit

Shpërthen zjarr në burgun e Manastirit, lëndohet një i burgosur

Bujar Osmani

Osmani: Nëse një muaj nuk marr rrogë, duhet të marr borxh që të mbijetoj

Jovan mitreski

Mitreski: Marrëveshjet ndërkombëtare s’mund të ndryshohen me ligj tjetër

Arben Taravari Bujar Osmani

Sondazh: Arben Taravari apo Bujar Osmani, kush do të merr mbështetjen e shqiptarëve më 24 prill?

Bilall Kasami

Kasami: Rikonstruimi stadiumit do të fillojë në muajin mars

policia-1-1-1392x766

Humbet ky papagall në Shkup, kush e gjen merr shpërblim prej 1000 euro

Bujar-Osmani2-1-650x400-1

BDI: Bujar Osmani është kandidati i parë i konfirmuar për President të shtetit

INFO

NA NDIQ