Ibrahimoviç ka rrënjë shqiptare, ja si quhet nëna e tij!

Futbollisti i famshëm suedez Zlatan Ibrahimoviç është me origjinë shqiptare. Ylli i Milanit ka postuar në Instagram një fotografi kur ishte fëmijë, mesa duket krah gjyshit të tij, ndërsa shkruan “rrënjë ballkanike”.

Por gazeta e famshme britanike “The Sun” thotë se Ibrahimoviç ka edhe origjinë shqiptare.

Sipas të njëjtave burime Ibrahimoviç ka origjinë boshnjake dhe kroate. Babai i tij është Shefik Ibrahimoviç, një mysliman nga Bosnja. Ndërsa nëna, Jurka është katolike nga Kroacia, gjysmë shqiptare. Pra Ibrahimoviç është gjysma shqiptar. Kjo dëshmohet edhe në të dhënat e publikuara nga Wikipedia.

Prej kohësh kanë ekzistuar teori për origjinën shqiptare të Ibrahimoviç, për shkak të të atit që është mysliman nga Bosnja, vend ku jeton një popullsi e konsiderueshme shqiptarësh, shumica e të cilëve fatkeqësisht, sot identifikohen si boshnjakë.

Gazeta britanike thotë se dy prindërit e tij emigruan në Suedi, ku u njohën dhe u martuan. Ibrahimoviç ka luajtur dhe fituar tituj me ekipe të mëdha si Paris Saint-Germain, Ajax, Milan dhe Barcelona. Pjesa tjetër, siç thuhet, është histori.

Kohë më parë në biografinë e publikuar thuhet se Ibra është i biri i “një boshnjaku dhe një kroato-shqiptareje”, për të vazhduar dhe treguar se prindërit e tij ishin emigranë në Suedi, ku edhe do të njoftoheshin, pas së cilës përmenden sukseset e asit suedez.

Born 3 October 1981, Zlatan Ibrahimovic took his first steps as a footballer in the Malmö BI team (1988-1991), in his birth town, before joining FBK Balkan (1991-1995). He then signed for the biggest club in his hometown, Malmö FF, where he spent the next four seasons (1995-1999) before taking the next step up in class by joining Dutch giants Ajax Amsterdam.

Born to a Bosnian father and a Croatian/Albanian mother, Zlatan really caught the eye during his second seasin in the Netherlands where he finished top scorer in the league on his way to the Dutch league, the Cup and the SuperCup in 2001!

After a second championship in 2004, the giant striker signed for Juventus and won the 2005 and 2006 Scudetti – titles that would later be stripped after the Calciopoli affair. With Juve relegated to Serie B, the Sweden international joined Inter Milan where he won three consecutive league titles (2007, 2008, 2009), two Italian SuperCups (2006, 2008) , was voted twice Serie A Player of the Year (2008, 2009) and once top scorer (2009). After Sweden, the Netherlands and Italy it was time for Spain and FC Barcelona. In one season he won La Liga, the Spanish SuperCup, the European SuperCup and the World Club Cup! The next season he was back in Milan, but this time with I Rossoneri. Despite all his previous titles, Ibrahimovic was hungry for more. He was crowned Italian champion once again and won the Italian SuperCup for good measure in 2011 before winning the Golden Boot as top scorer a season later (2012). The Sweden captain also shone at Euro 2012. While Sweden failed to progress to the knockout stages, Zlatan netted one of the goals of the tournament against… France!