Identifikon me saktësi kancerin: Inteligjenca artificiale sjell zhvillim epokal në mjekësi

Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/05/2023

Mjekët, shkencëtarët dhe studiuesit kanë ndërtuar një model të inteligjencës artificiale që mund të identifikojë me saktësi kancerin, në një zhvillim që ata e konsiderojnë se mund të përshpejtojë diagnostikimin e sëmundjes dhe të përshpejtojë pacientët drejt trajtimit, shkruan The Guardian. Sipas një studimi, algoritmi funksionon në mënyrë më efikase dhe efektive sesa metodat aktuale.

Kanceri është shkaku kryesor i vdekjeve në botë duke rezultuar në rreth 10 milionë vdekje në vit, ose gati një në gjashtë vdekje, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Megjithatë, në shumë raste, sëmundja mund të kurohet nëse diagnostikohet herët dhe trajtohet me shpejtësi.

Mjeti i inteligjencës artificiale i krijuar nga ekspertë në fondacionin Royal Marsden NHS, Instituti i Kërkimit të Kancerit, Londër dhe Kolegji Imperial në Londër, mund të identifikojë nëse rritjet anormale të gjetura në skanimet CT janë kancerogjene.

Sipas studimit, algoritmi funksionon në mënyrë më efikase dhe efektive sesa metodat konvencionale. Gjetjet janë publikuar në revistën e BioMedicine të Lancet.

“Në të ardhmen, ne shpresojmë se do të përmirësojë zbulimin e hershëm dhe potencialisht do ta bëjë trajtimin e kancerit më të suksesshëm duke vënë në pah pacientët me rrezik të lartë dhe duke ndëhyrë më shpejt,” – tha Dr Benjamin Hunter, një regjistrues klinik onkologjik në Royal Marsden dhe një. hulumtues klinik në Imperial.

Ekipi përdori skanime CT të rreth 500 pacientëve me nyje të mëdha të mushkërive për të zhvilluar një algoritëm të ineligjencës artificiale duke përdorur radiomikën. Teknika mund të nxjerrë informacion jetik nga imazhet mjekësore që nuk dallohen lehtësisht nga syri i njeriut.

Modeli i inteligjencës artificiale u testua më pas për të përcaktuar nëse mund të identifikonte me saktësi nyjet kancerogjene.

Studimi përdori një masë të quajtur ‘zona nën kurbë’ (AUC) për të parë se sa efektiv ishte modeli në parashikimin e kancerit. Një AUC prej 1 sugjeron një model të përsosur, ndërsa një AUC prej 0.5 do të parashikohej nëse modeli do të parashikonte rastësisht.

Rezultatet treguan se modeli i AI (inteligjencës artificiale) mund të identifikojë rrezikun e kancerit të çdo nyje me një AUC prej 0.87. Performanca u përmirësua në rezultatin Brock, një test i përdorur aktualisht në klinikë, i cili rezultoi në 0.67. Modeli gjithashtu performoi në mënyrë të krahasueshme me rezultatin Herder – një test tjetër – i cili kishte një AUC prej 0.83.

“Sipas këtyre rezultateve fillestare, modeli ynë duket se identifikon me saktësi nyjet e mëdha kanceroze të mushkërive,” – tha Hunter. “Më pas, ne planifikojmë të testojmë teknologjinë te pacientët me nyje të mëdha të mushkërive në klinikë për të parë nëse ajo mund të parashikojë me saktësi rrezikun e kancerit të mushkërive.”

Modeli i AI mund të ndihmojë gjithashtu mjekët të marrin vendime më të shpejta për pacientët me rritje jonormale që aktualisht konsiderohen me rrezik të mesëm.

Kur u kombinua me Herder, modeli i AI ishte në gjendje të identifikonte pacientët me rrezik të lartë në këtë grup. Sipas studimit, do të kishte sugjeruar ndërhyrje të hershme për 18 nga 22 (82%) të nyjeve që u konfirmuan si kancerogjene.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ushqim2-707x383-600x360

Ushqimet që duhet me patjetër t’i shmangni në mëngjes, paralajmëron gastroenterologu

pem

Mbron zemrën dhe trurin: Ky është fruti më i shëndetshëm që mund të hani, sipas dietologëve

marramendje semurje vjellje

Ndjeni marramendje? Këtu janë arsyet e mundshme pse bota rrotullohet rreth teje

QUMSHT

Të mirat shëndetësore që vijnë nga produktet e qumështit

Turshia-Receta-Kuzhine

Përfitimet shëndetësore nga lëngu i turshive

Syri syte

Sekreti pas dridhjes së pavullnetshme të syrit

Arra

3 arsye të forta përse duhet të hani më shumë arra

vitamina-D

Dhimbjet që ju shkaktohen si pasojë e mungesës së vitaminës D

fruthi

ISHP: Gjithsej 903 persona me linë e dhenve në janar

INFO

NA NDIQ