IDF ka krijuar “mekanizmin e dekonfliktit” të Gazës me kërkesë të SHBA

ina-online
ina-online

03/12/2023

Izraeli ka krijuar një mekanizëm dekonflikti për të parandaluar që punonjësit e të drejtave të njeriut dhe civilët në Gaza të kapeshin nga zjarri i kryqëzuar i luftimeve të IDF-së që synonin Hamasin.

“Ne jemi duke punuar shumë ngushtë me ambasadorin [SHBA] [David] Satterfield dhe ekipin e tij, si dhe me OKB-në. Ne kemi një mekanizëm dekonflikti që kemi krijuar”, thotë një zyrtar izraelit për The Times of Israel.

Satterfield, i cili shërben si i dërguari i administratës Biden për situatën humanitare në Gaza, tha në fillim të këtij muaji se Izraeli i ishte përgjigjur një kërkese të SHBA-së për të krijuar një “mekanizëm dekonflikti” për të siguruar më mirë mbrojtjen e punonjësve humanitarë mes sulmeve të vazhdueshme të IDF në Gaza.

“E kuptuam dhe i lamë përshtypje Izraelit se duhej bërë më shumë. Duhej të ekzistonte një mekanizëm i vetëm i koordinuar, funksional i dekonfliktit. Ndodh në zona të tjera konflikti dhe duhet të ndodhë tani”, tha David Satterfield në një webinar më 17 nëntor të organizuar nga faqja e lajmeve Al-Monitor.

Duke shpjeguar idenë e mekanizmit të dekonfliktit, një zyrtar amerikan i tha The Times of Israel në fillim të këtij muaji se një oficer i IDF do të ngarkohet me koordinimin midis organizatave humanitare dhe trupave në terren, në mënyrë që këto të fundit të mos synojnë zonat ku punonjësit e ndihmës janë duke operuar.

Përpjekjet për dekonflikt deri më sot nuk ishin thjeshtuar, duke çuar në disa raste ku punonjësit e ndihmës dhe civilët u dëmtuan në mënyrë të panevojshme, tha një zyrtar amerikan javën e kaluar.

“Ne morëm mësime nga operacionet tona në veri të Gazës dhe po i zbatojmë ato”, thotë zyrtari izraelit. “Civilët do të jenë në gjendje të marrin trajtim humanitar dhe mjekësor në zona dhe strehimore pa sulme”.

“Përveç spitalit fushor jordanez që tashmë funksionon në Gaza, ne po lehtësojmë ndërtimin e disa spitaleve të tjera fushore”, shton zyrtari.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Tramp: Navalni ishte guximtar, por nuk duhet të kthehej në Rusi

German Foreign Minister Annalena Baerbock speaks during a news conference following a meeting with her Polish and French counterparts in Lodz, Poland March 1, 2022. Tomasz Stanczak/Agencja Wyborcza.pl via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. POLAND OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN POLAND.

Takimi i G20-ës në Brazil, Baerbock: Bota nuk e harron se çfarë ka bërë Putini

izrael tel aviv gaza

Izraeli humbi 25 miliardë dollarë në tre muaj! Sa do të kushtojë lufta në Gaza?

Aleksej Navalny

Ekipi i Alexei Navalny: Trupi i tij do të mbahet edhe dy javë për analiza kimike

dergesat port kontejner

Dërgesat nga Aliexpress dhe kompanitë e tjera aziatike drejt Evropës do t’i paguani 400 herë më shtrenjtë, ja përse?

david cameron

“Çfarë bëri Putini ishte e tmerrshme”,Cameron pas vdekjes së Navalnyt do ketë pasoja

Lufthansa

Lufthansa sërish anulon disa fluturime

Xhozef Joseph Borell

Shefi i diplomacisë së BE-së: Palestinezët po përballen me dhunë në rritje

shtepia e Bardhe-usa

FOTO/ Si një 20-vjeçar vodhi një helikopter ushtarak dhe e uli në lëndinën e Shtëpisë së Bardhë, 50 vjet më parë

INFO

NA NDIQ