Ikja e të rinjve nga Maqedonia – “Pasojë e politikave të gabuara dhe destruktive”

Picture of INA
INA

09/07/2024

Politika e keqe që ka ekzistuar dhe ekziston ka bërë që të rinjët të ikin nga vendi thotë Blendi Hodai nga Forumi për ndryshime në Arsim. Ai thotë se studentët të ardhmen e shohin në vende më të zhvilluara.

Mes tjerash në emisionin Click Plus Hodai theksoi se të rinjtë bëhen pjesë e partive politike pasi që mendojnë se janë agjenci punësimi dhe shpresojnë se do të gjejnë pune.


“Arsyeja pse jemi këtu dhe kemi eksodus të të rinjve dhe popullatës janë pikërisht për shkak të vendimeve politike. Politika e keqe dhe destruktive që ka ekzistuar dhe ekziston që nga pavarësia e RMV dhe ka sjellur që ne të kemi një ikje kaq masive të të rinjëve dhe secili në kafene kur dalim dhe bisedojmë me shokë e shoqe, për përditshmërinë dhe për të ardhmen që duam të kemi, me një grup shoqëror e gjen një ose asnjë që dëshiron të qëndrojë në këtë vend dhe secili të ardhmen e sheh në një vend më të zhvilluar, që u jep mundësi dhe shanse të barabarta të gjithve”, tha Blendi Hodai.

Profesori universitar Sulejman Rushiti duke folur për arsyet e ikjes tha se pjesërisht fajin e kanë edhe të rinjtë që nuk luftojnë për të sjellë ndryshime, ai i porositi që të rinjtë të bëhen më aktiv. Rushiti kujtoi kohën e gjeneratës së tij kur kanë protestuar kundër regjimit edhe pse dënimet kanë qenë me burgosje.

“Arsyeja pse jemi këtu dhe kemi eksodus të të rinjve dhe popullatës janë pikërisht për shkak të vendimeve politike. Politika e keqe dhe destruktive që ka ekzistuar dhe ekziston që nga pavarësia e RMV dhe ka sjellur që ne të kemi një ikje kaq masive të të rinjëve dhe secili në kafene kur dalim dhe bisedojmë me shokë e shoqe, për përditshmërinë dhe për të ardhmen që duam të kemi, me një grup shoqëror e gjen një ose asnjë që dëshiron të qëndrojë në këtë vend dhe secili të ardhmen e sheh në një vend më të zhvilluar, që u jep mundësi dhe shanse të barabarta të gjithve”, tha Blendi Hodai.

Profesori universitar Sulejman Rushiti duke folur për arsyet e ikjes tha se pjesërisht fajin e kanë edhe të rinjtë që nuk luftojnë për të sjellë ndryshime, ai i porositi që të rinjtë të bëhen më aktiv. Rushiti kujtoi kohën e gjeneratës së tij kur kanë protestuar kundër regjimit edhe pse dënimet kanë qenë me burgosje.

Dëshiroj që t’i stimuloj të rinjtë që të bëhen më aktiv, për atë që është pjesë e jetës së tyre. Dhe nëse gjenerata jonë ka protestuar përballë një regjimi i cili ndëshkimet i ka pasur me burgosje. Dua të bëhem katalizator për të nxitur studentët të jenë më aktiv”, u shpreh Sulejman Rushiti.

Të rinjtë janë të zëshëm por nuk na dëgjojnë, as partitë politike dhe as institucionet të cilat janë skajshmërisht të politizuara vlerëson Gent Salihi, ambasador i ri europian.

“2010 kemi protesta të studentëve, në vitin 2015, 2017-18 më plenumin e studentëve i kishim prortestat e studentëve para disa muajve kundër rritjes së tarifave të universiteteve, kështu që rinia është e zëshme por nuk na dëgjojnë, as partitë politike e mos të flasim për institucionet të cilat janë skajshmërisht të politizuara. Mandej folëm edhe për partitë politike që kanë forume rinore por ne shumë mirë e dimë si janë të organizuara këto parti politike, duhet të jesh servil, dëgjues që t’i të kapësh ndonjë pozitë në ato forume”, u shpreh Gent Salihi.

Ndryshe sipas raportit të Entit Shtetëror për Statistika rreth 15 mijë qytetarë largohen nga vendi çdo vit. Ndërsa sipas raportit të entit për Revizion nga viti 2013 deri në vitin 2021, mesatarisht në vit nga Maqedonia janë larguar 2500 persona me arsim të lartë, për të cilin shteti ka investuar rreth 725 milionë euro.

Ikja e të rinjve nga Maqedonia – “Pasojë e politikave të gabuara dhe destruktive”

Politika e keqe që ka ekzistuar dhe ekziston ka bërë që të rinjët të ikin nga vendi thotë Blendi Hodai nga Forumi për ndryshime në Arsim. Ai thotë se studentët të ardhmen e shohin në vende më të zhvilluara.

Mes tjerash në emisionin Click Plus Hodai theksoi se të rinjtë bëhen pjesë e partive politike pasi që mendojnë se janë agjenci punësimi dhe shpresojnë se do të gjejnë pune.

“Arsyeja pse jemi këtu dhe kemi eksodus të të rinjve dhe popullatës janë pikërisht për shkak të vendimeve politike. Politika e keqe dhe destruktive që ka ekzistuar dhe ekziston që nga pavarësia e RMV dhe ka sjellur që ne të kemi një ikje kaq masive të të rinjëve dhe secili në kafene kur dalim dhe bisedojmë me shokë e shoqe, për përditshmërinë dhe për të ardhmen që duam të kemi, me një grup shoqëror e gjen një ose asnjë që dëshiron të qëndrojë në këtë vend dhe secili të ardhmen e sheh në një vend më të zhvilluar, që u jep mundësi dhe shanse të barabarta të gjithve”, tha Blendi Hodai.

Profesori universitar Sulejman Rushiti duke folur për arsyet e ikjes tha se pjesërisht fajin e kanë edhe të rinjtë që nuk luftojnë për të sjellë ndryshime, ai i porositi që të rinjtë të bëhen më aktiv. Rushiti kujtoi kohën e gjeneratës së tij kur kanë protestuar kundër regjimit edhe pse dënimet kanë qenë me burgosje.

“Dëshiroj që t’i stimuloj të rinjtë që të bëhen më aktiv, për atë që është pjesë e jetës së tyre. Dhe nëse gjenerata jonë ka protestuar përballë një regjimi i cili ndëshkimet i ka pasur me burgosje. Dua të bëhem katalizator për të nxitur studentët të jenë më aktiv”, u shpreh Sulejman Rushiti.

Të rinjtë janë të zëshëm por nuk na dëgjojnë, as partitë politike dhe as institucionet të cilat janë skajshmërisht të politizuara vlerëson Gent Salihi, ambasador i ri europian.

“2010 kemi protesta të studentëve, në vitin 2015, 2017-18 më plenumin e studentëve i kishim prortestat e studentëve para disa muajve kundër rritjes së tarifave të universiteteve, kështu që rinia është e zëshme por nuk na dëgjojnë, as partitë politike e mos të flasim për institucionet të cilat janë skajshmërisht të politizuara. Mandej folëm edhe për partitë politike që kanë forume rinore por ne shumë mirë e dimë si janë të organizuara këto parti politike, duhet të jesh servil, dëgjues që t’i të kapësh ndonjë pozitë në ato forume”, u shpreh Gent Salihi.

Ndryshe sipas raportit të Entit Shtetëror për Statistika rreth 15 mijë qytetarë largohen nga vendi çdo vit. Ndërsa sipas raportit të entit për Revizion nga viti 2013 deri në vitin 2021, mesatarisht në vit nga Maqedonia janë larguar 2500 persona me arsim të lartë, për të cilin shteti ka investuar rreth 725 milionë euro.

TË FUNDIT
7 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
9 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
10 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
12 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
14 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

ME TE LEXUARA

15 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
14 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave
14 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
23 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius
12 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
21 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
10 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
21 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

INFO

NA NDIQ