Ilir Alimehmeti jep alarmin: Kjo sëmundje po vret shqiptarët

Picture of ina-online
ina-online

03/10/2023

50% e të gjitha vdekjeve kanë si shkak kryesor sëmundjet e qarkullimit të gjakut. Në një intervistë për Euronews Albania, mjeku Ilir Alimehmeti, shprehet se problemet e zemrës renditen të parat.

“13 mijë e 82 vdekje në vit shkaktohen nga këto problematike dhe i bie 36 humbje jete në ditë vetëm vdekje jo sëmundshmërinë,” – tha mjeku.

Pas problemeve kardiake, në vend të dytë dhe të tretë janë vdekjet nga shkaqe të papërcaktuara dhe tumoret.

“Me interes është të vesh re se 23,3% të humbjes së jetës janë pa shkaqe të papërcakuara mirë. Është e pakuptueshme që 1 në 5 humbje jete nuk kemi informacion pse ka humbur jetën këtu mund të fshihen shumë situata të ndryshme, si rrjedhojë ky numër është më i lartë. Tumoret vijnë në vend të tretë,” – u shpreh Alihmehmeti.

Rritja e numrit të vdekjeve ka disa shkaqe, që lidhen kryesisht me moshimin, por ajo çfarë ka dështuar sipas epidemiologut është parandalimi.

Ndërsa shifrat vijnë në rritje, mjekët kërkojnë që të bëhet kujdes me stilin e jetesës, pasi hipertensioni, yndyrat e larta në gjak, alkooli dhe duhani cilësohen si vrasësit e heshtur.

TË FUNDIT
3 orë
​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë
5 orë
Fruta që duhen konsumuar çdo ditë për të mos shtuar në peshë
2 ditë
Ndërron jetë italiani në bregdetin shqiptar
2 ditë
Prezantohet “Shota” në Paris, autoblinda e parë ushtarake shqiptare (VIDEO)
2 ditë
Do vijojë të jetë “non grata” në Britani, vjen reagimi i Berishës pasi humbi gjyqin në Apel

ME TE LEXUARA

5 orë
Fruta që duhen konsumuar çdo ditë për të mos shtuar në peshë
3 orë
​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

LEXO MË SHUMË

virus_19

​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

IMG_3318

Fruta që duhen konsumuar çdo ditë për të mos shtuar në peshë

plazh villë boshtove kavaje

Ndërron jetë italiani në bregdetin shqiptar

autoblinda shota made in albania

Prezantohet “Shota” në Paris, autoblinda e parë ushtarake shqiptare (VIDEO)

sali berisha

Do vijojë të jetë “non grata” në Britani, vjen reagimi i Berishës pasi humbi gjyqin në Apel

barku_zorret

Të rinjtë po vuajnë gjithnjë e më shumë nga kanceri i zorrës së trashë

hurme

Hurmat – fruti me vlera të larta ushqyese

OBSH

OBSH alarmon për rrezikun: Antibiotikët nuk po funksionojnë

majko

Majko: Koha po punon për shqiptarët

INFO

NA NDIQ