Ilir Meta: Ja pse e mbështeta VMRO-DPMNE-në?

Picture of ina-online
ina-online

18/05/2024

Kryetari i partisë së Lirisë nga Shqipëria, Ilir Meta në një intervistë në “Specialen e Ditës” në TV Shenja ka treguar aryset se përse i ka dhënë përkrahje VMRO-DPMNE-së para zgjedhjeve parlamentare dhe jo ndonjë partie shqiptare.

Meta tha se arsyeja kryesore e mbështetjes së VMRO-së ka qenë qëndrimi i tyre ndaj “Ballkanit të Hapur”, duke shtuar se ka pasur raporte të mira më herët edhe me krerët e LSDM-së. Ndërkaq, ish presidenti i Shqipërisë tha se ka raporte të afërta edhe me krerët e partive politike shqiptare në RMV.

“As kisha ndërmend të shprehja simpatinë ose preferencën time në garën për partine maqedonase apo partive të tjera në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Por, natyrisht që nuk mund të rrimë indifferent kur në fund të fund nuk kemi të bëjmë thjesht me një çështje të brendshme me politikën e politikës së huaj, por kemi të bëjmë me një zgjedhje që i takon edhe politikës rajonale. Dhe ajo që kam vlerësuar tek VMRO-ja është qartë mbështetja e tyre e qartë për procesin e Berlinit”, deklaroi Meta.

Duke folur për aktualiteti politik në Maqedoninë e Veriut, Meta theksoi se shqiptarët do të jenë garancia për rrugën euroatlantike të Maqedonisë së Veriut që tashmë është anëtare e NATO-s.

Ndërkohë, i pyetur se si kan qenë raportet me ish kryeminsitrin, Nikolla Gruevski, Meta tha se në takimet me Gruevskin, fokusi i bisedimeve ka qenë ekonominë dhe investime e huaja./TV Shenja.tv

TË FUNDIT
11 orë
Bashkëshortja e Ilir Metes, Monika Kryemadhi, pesë orë rresht është marrë në pyetje nga SPAK-u, në Tiranë
1 ditë
Arrestohet në Dubai shqiptari i shumëkërkuar
2 ditë
Lorik Cana në përkrahje të Shqipërisë, pjesëmarrës në ndeshjen me Italinë
2 ditë
“I poshtër, edhe në det futet me shall” - Edi Ramës i publikohet intervista ku e shante Rugovën
2 ditë
Sali Berisha kryetari zyrtar i PD

ME TE LEXUARA

1 ditë
Arrestohet në Dubai shqiptari i shumëkërkuar
11 orë
Bashkëshortja e Ilir Metes, Monika Kryemadhi, pesë orë rresht është marrë në pyetje nga SPAK-u, në Tiranë

LEXO MË SHUMË

Monika-Kryemadhi-LSI

Bashkëshortja e Ilir Metes, Monika Kryemadhi, pesë orë rresht është marrë në pyetje nga SPAK-u, në Tiranë

IMG_2914

Arrestohet në Dubai shqiptari i shumëkërkuar

Lorik Cana

Lorik Cana në përkrahje të Shqipërisë, pjesëmarrës në ndeshjen me Italinë

edi-rama

“I poshtër, edhe në det futet me shall” – Edi Ramës i publikohet intervista ku e shante Rugovën

sali berisha

Sali Berisha kryetari zyrtar i PD

basha berisha

Berisha apo Basha, e ardhmja e opozitës sot në dorën e gjykatës, shqyrton çështjen në themel

Spartak Ngjela

Ja nga kush po drejtohet konflikti Rama-Kurti

ksamil sarande

Media italiane: Pushimet në Shqipëri në listat e dëshirave të turistëve edhe këtë vit

green coast green kost

Futbollistët e Dortmund pushojnë në “Green Coast”/ E zbulon biznesmeni shqiptar

INFO

NA NDIQ