Dauti: Jam e lumtur që lista e personave që kanë probleme me nënshtetësinë po më paksohet

Picture of ina-online
ina-online

11/10/2023

Nënkryetarja e Aleancës për Shqiptarët njëherit deputetja e kësaj partie, më e zëshmja sa i përket mbrojtjes së qytetarëve që nuk kanë shtetësi dhe atyre që kjo e drejtë ju mohohet me pa të drejtë, sonte në Alsat M ka folur për procesin e nënshtetësisë dhe ligjin që partia e saj e propozoi dhe u miratua.

“Rastet që janë në procedurë për marrjen e nënshtetësisë janë raste që janë që para 10 viteve dhe që vazhdojnë dhe sot e kësaj dite disa prej këtyre personave të kenë probleme. Por megjithate sot jemi në një pozicion shumë më të favorshëm dhe se përgjegjësi për zvaritjen paqetër që do të mbajnë ata që zvaritin qoftë ai edhe ministri i brendëshëm Oliver Spasovski apo çdo kush që është pëgjegjës për zvaritjet që ju shkaktohen këtyre personave sepse ligji është decit, preciz dhe i qartë. Ne në ligj kemi potencuar se Agjencioni ka kohë vetëm gjashtë muaj për të sjellur vendim për rezikshmërinë. Por është krijuar një cikël mendësisht i mbrapht se shqiptari mund të pret pafundësisht për një dokument kaq elemntar dhe kjo është e papranueshme dhe ne do të vazhdojmë” tha deputetja Dauti.

Ajo më tej shtoi “se jam shumë e lumtur dhe unë e përjetoj personalisht nga informacionet që marr dhe se ajo listë po më paksohet për çdo ditë dhe besoj që një ditë të gjithë ta gëzojnë të drejtën e tyre”.

TË FUNDIT
20 minuta
Kryeministri Mickoski dhe ministrat e tij morën detyrat dhe nisën punën
23 minuta
Gashi: Bota demokratike e ka për obligim që mos të lejojë refugjatët duke ikur nga mizoria e luftës
1 orë
Siljanovska pret që përbërja e re qeveritare të punojë në përputhje me interesin kombëtar maqedonas dhe në interes të qytetarëve
1 orë
Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane
2 orë
Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare

ME TE LEXUARA

20 orë
Xhaferi të hënën i'a dorëzon mandatin Mickoskit
1 orë
Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane
1 ditë
Deri në mesnatë pritet votimi i Qeverisë së re
9 orë
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së
1 ditë
Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)

LEXO MË SHUMË

xhaferi mickovski]

Kryeministri Mickoski dhe ministrat e tij morën detyrat dhe nisën punën

448950491_1036715154484673_7586924692570773989_n

Gashi: Bota demokratike e ka për obligim që mos të lejojë refugjatët duke ikur nga mizoria e luftës

Screenshot_20240624-183025~2

Siljanovska pret që përbërja e re qeveritare të punojë në përputhje me interesin kombëtar maqedonas dhe në interes të qytetarëve

Murtezani-Mariciq-750x430

Orhan Murtezani merr detyrën si ministër për Çështje Evropiane

IMG_3551

Isufi la gjurmë në gazetarinë shqiptare

isuf-kadriu1-780x470

Zv.kryeredaktorit të Alsat i jepet lamtumira e fundit

maqedoni greqi marreveshja e prespes

Greqia sërish ia kujton veton Maqedonisë së Veriut

arben taravari

Taravari nuk pret, gati shpalljen për ndërtimin e dy spitaleve

talat xhaferi

Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori

INFO

NA NDIQ