Ilire Dauti sfidon shumicën: Nëse keni mbi 80 deputetë, t’i bëjmë edhe ndryshimet kushtetuese

Picture of ina-online
ina-online

08/06/2024

Deputetja e Aleancës për Shqiptarët, Ilire Dauti, u është kundërpërgjigjur zërave të fundit që pretendojnë se shumica aktuale ka mbi 80 deputetë. Në një postim profilin e saj në Facebook, Dauti ka sfiduar shumicën duke i ftuar që t’i votojnë edhe ndryshimet kushtetuese nëse mendojnë se vërtetë kanë dy të tretat e votave në Kuvend.

“Shumë mirë, meqë paska mbi 80 deputetë, seanca e rradhës duhet te jetë ajo e ndryshimeve kushtetuese.
Do jenë + votat e Aleancës për Shqiptarët (Ziadin Sela, Elmi Aziri, Ilir Demiri, Ilire Dauti)”, ka shkruar Dauti.

Këto deklarata vijnë pas natës së mbrëmshme kur në Kuvend, një pjesë e deputetëve të Frontit Europian votuan ndryshimet ligjore për riorganizimin e ministrive, ndërsa deputetët e ASH njoftuan se nuk i mbështesin ato. Nga partia e Ziadin Selës thanë se nuk ka përçarje brenda Frontit Europian, por ata vetëm nuk do të votojnë ndryshimet e propozuara.

TË FUNDIT
25 sekonda
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
31 minuta
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër
39 minuta
Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet
1 orë
“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup
1 orë
MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Rritet numri i fëmijëve në kopshte dhe qendrat për zhvillim të hershëm
19 orë
Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë
1 ditë
Shpërthen zjarr në një deponi në Shkup, digjen guma
4 orë
Festa e Kurban Bajramit, ditë jo pune për besimtarët myslimanë
1 ditë
Brenda VLEN-it arrihet kompromisi për resorët, MEPSO i kalon LD-së së Izet Mexhitit
18 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
1 ditë
Ja si do të duket përbërja e re e Qeverisë
3 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
1 ditë
Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë

LEXO MË SHUMË

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

policia-714x420

Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

IMG_2950

Tani mjekësinë mund ta kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së

shkolla-nxenes-780x439-1

Në Kumanovë në maj janë regjistruar mbi 900 nxënës në klasën e parë

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

INFO

NA NDIQ